Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
parada gejów
23.09.2014 15:05

Parada gejów w Serbii potępiona przez patriarchę

Patriarcha Ireneusz napisał w oświadczeniu, że bezwstydne zgromadzenie kładzie się moralnym cieniem na kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Micki / Wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz wyraził obawy co do zagrożenia bezpieczeństwa z powodu zarówno parady w Belgradzie, jak i skrajnie prawicowej kontrdemonstracji.

Patriarcha Ireneusz napisał w oświadczeniu, że _ bezwstydne zgromadzenie _ kładzie się moralnym cieniem na Serbii. Ocenił, że parada jest narzucana _ Serbii i Belgradowi _ przez _ mentorów z Europy _.

Podkreślił też koszty, jakie w związku z ochroną parady musi ponieść państwo. _ - Z powodu absurdalnego w istocie paradowania państwo nawet przy obecnym ubóstwie wydaje miliony na ochronę garstki obywateli i ich gości w zaledwie kilkusetmetrowej paradzie w centrum Belgradu _ - zaznaczył patriarcha.

Władze sugerowały, że zezwolą na niedzielną paradę mimo obaw, że mogą powtórzyć się zamieszki z 2010 roku, gdy skrajnie prawicowe ugrupowania zaatakowały pierwszą paradę Gay Pride w Belgradzie; w starciach z policją zostało wtedy rannych ok. 150 osób. Od tego czasu parady gejów są w Serbii zakazane.

Jak pisze AP, UE, która w marcu 2012 roku przyznała Serbii status oficjalnego kandydata, traktuje kwestię parady gejów jako sprawdzian tego, czy kraj ten potrafi zagwarantować przestrzeganie praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Serbia skrytykowana przez Unię. Za co? Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele nazwał decyzję serbskich władz o zakazie parady gejów _ straconą możliwością okazania poszanowania dla fundamentalnych praw _.
Rosja blokuje wystąpienia na forum ONZ Federalna Służba Bezpieczeństwa nie pozwoliła wielu działaczom i obrońcom praw ludności tubylczej w Rosji wyjechać do Nowego Jorku.
Tortury, porwania i wymuszenia. Winna armia? To tylko niektóre z domniemanych przewinień meksykańskiej armii, które znalazły się w raporcie wysłanym do Hagi.
Tagi: parada gejów, serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz