Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parada gejów w Czarnogórze. Policja użyła gazy łzawiącego

0
Podziel się

Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć protestujących przeciwko marszowi, w którym wzięło udział ok. 150 osób ochranianych przez niemal 2 tys. funkcjonariuszy.

Parada gejów w Czarnogórze. Policja użyła gazy łzawiącego
bEpVwkCZ

Pierwsza w stolicy Czarnogóry Podgoricy parada gejowska odbyła się dziś pod bardzo silną ochroną policyjną. Sam marsz przebiegł bez zakłóceń, lecz w kilku miejscach doszło do przepychanek z policją przeciwników równych praw dla mniejszości seksualnych.

Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć protestujących przeciwko marszowi, w którym wzięło udział ok. 150 osób ochranianych przez niemal 2 tys. funkcjonariuszy.

Była to druga próba przeprowadzenia parady Gay Pride w liczącej 680 tys. mieszkańców Czarnogórze, z którą UE rozpoczęła w ubiegłym roku negocjacje akcesyjne.

bEpVwkDb

Poprzednia parada gejowska, w lipcu, w Budvie w południowo-zachodniej Czarnogórze, została zakłócona, gdy kilkaset osób zaatakowało uczestników i starło się z policją. Niegroźne obrażenia odniosło kilka osób.

_ To było ogromne wyzwanie, lecz udało się. Od dziś przestajemy być niewidzialni _ - powiedział jeden z organizatorów niedzielnego marszu w Podgoricy Danijel Kalezić.

Czarnogóra, jak pisze Reuters, ma nadzieję pójść w ślady Chorwacji, która jest od lipca członkiem UE. Parlament w Podgoricy uchwalił już ustawę piętnującą wszelkie przejawy dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, lecz nastroje w społeczeństwie są w przeważającej mierze antygejowskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Pocałowała policjanta. Ile za to zapłaci? Spontaniczny całus i uściski dla policjanta podczas demonstracji ulicznej w stolicy Czarnogóry, Podgoricy, będą kosztowały znaną tamtejszą opozycjonistkę Vanję Ćalović 550 euro mandatu, jeśli Europejski Trybunał Praw Człowieka nie uzna jej odwołania.
Ruchu oburzonych nie poparł demonstracji Rozproszeni na niewielkie grupki uczestnicy demonstracji obrzucali policję kamieniami. Ruch w śródmieściu Madrytu był częściowo zdezorganizowany.
Ostrzegają przed wyłudzeniem "na policjanta" Oszust dzwoniący do starszej osoby podaje się za policjanta i przekonuje ją do przekazania pieniędzy, co jakoby ma pomóc w ujęciu wyłudzaczy.
bEpVwkDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)