Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parada gejów po raz kolejny zakazana

0
Podziel się

Władze zdecydowały się na zakaz parady po raz trzeci, gdyż obawiają się powtórzenia zamieszek z 2010 roku.

Parada gejów po raz kolejny zakazana
(AP/Fotolink/East News)
bEpVOHhh

Premier Serbii Ivica Daczić oświadczył dzisiaj, że planowana na jutro w Belgradzie parada mniejszości seksualnych została zakazana z uwagi na zagrożenie dla jej uczestników ze strony skrajnej prawicy.

_ - Policja zdecydowała się zakazać wszelkich demonstracji tego dnia, w tym Gay Pride _ - powiedział dziennikarzom serbski premier.

Daczić, który jest jednocześnie szefem krajowej policji, poinformował, że władze zdecydowały się na zakaz parady po raz trzeci, gdyż obawiają się powtórzenia zamieszek z 2010 roku. Wtedy to ekstremiści zaatakowali uczestników gejowskiej parady, co doprowadziło do starć z policją. Około 150 osób - w większości policjantów - zostało wówczas rannych; straty oszacowano na ponad milion euro. Planowane dwie kolejne parady - w 2011 i 2012 roku - zostały zakazane przez władze.

bEpVOHhj

Wiele organizacji i ugrupowań skrajnie prawicowych zapowiadało na sobotę demonstracje w pobliżu miejsca zgromadzenia i marszu Gay Pride.

_ - To bardzo zła wiadomość dla Serbii, która pokazuje, że w tym kraju nie są przestrzegane prawa człowieka _ - powiedział agencji AFP jeden z organizatorów parady gejów Goran Miletić.

W piątek wieczorem kilkuset ultranacjonalistów przemaszerowało w centrum miasta, z zadowoleniem witając odwołanie przez władze parady gejów.

Unia Europejska, która w marcu ub.r. przyznała Serbii status oficjalnego kandydata, uznała kwestię jutrzejszej parady za sprawdzian tego, czy kraj ten potrafi zagwarantować przestrzeganie praw człowieka.

bEpVOHhp
Czytaj więcej w Money.pl
Parada ciągników na 13. Podlaskie Święto Chleba Dawne zwyczaje żniwne, jak oborywanie przepiórki czy obrzęd zawijania _ brody _, a także parada zabytkowych ciągników były głównymi atrakcjami 13. Podlaskiego Święta Chleba.
Tam kobiety uginają sie od złotych ozdób Desfile da Mordomia to niezwykła parada, w której uczestniczą najbardziej poważane kobiety z jednej z portugalskich miejscowości.
Wezwał do bezstronności, a zachował się... Przedmiotem debaty jest zastąpienie Komisji ds. Parad przez całkiem apolityczne ciało.
bEpVOHhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)