Notowania

pontyfikat franciszka
20.09.2013 08:44

Papież o sytuacji w Kościele: jak szpital po bitwie

Franciszek szykuje się do posiedzenia pierwszego gremium kardynałów w historii Kościoła, powołanego miesiąc po wyborze nowego biskupa Rzymu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER)

Do szpitala polowego po bitwie, porównuje Franciszek Kościół, na którego czele stoi od 13 marca. Papież mówi o tym w długim wywiadzie, którego udzielił dwutygodnikowi włoskich jezuitów _ La Civilta Cattolica _, a który ukaże się niebawem w piętnastu innych czasopismach tego zakonu na świecie

Ciężko rannego nie ma sensu pytać o cholesterol czy zawartość cukru we krwi, bo trzeba leczyć jego rany, mówi papież Franciszek. Potem, dodaje, będzie można mówić o wszystkim innym. W ten sposób odpowiada na zarzut, że niewiele mówił do tej pory o tzw. niezbywalnych wartościach, o aborcji, związkach homoseksualnych i antykoncepcji.

Zdaniem Franciszka bowiem nie ma sensu mówić o nich bez kontekstu. Według papieża kapłani powinni być przede wszystkim szafarzami miłosierdzia. Niedopuszczalna jest - jak ją nazywa - _ duchowa ingerencja w prywatne życie osób _. Zawsze należy brać pod uwagę konkretnego człowieka. Franciszek jest pewien, że Bóg jest w życiu każdego, choćby je zmarnował, zniszczył nałogami i narkotykami. Ponieważ, stwierdza papież, _ Bóg jest większy od grzechu _.

Papież naradzi się z kardynałamiPusty apartament papieski w Pałacu Apostolskim, w którym Franciszek nie chce zamieszkać, zostanie wkrótce otwarty. To tam na początku października będzie obradować razem z papieżem ośmiu wybranych przez niego w kwietniu kardynałów - doradców. Włoskie media informują o trwających już w apartmencie przygotowaniach do posiedzenia pierwszego takiego gremium w historii Kościoła, powołanego miesiąc po wyborze nowego biskupa Rzymu.

Papieskie mieszkanie stoi puste od 28 lutego, kiedy na zawsze opuścił je na trzy godziny przed abdykacją Benedykt XVI. Jego następca postanowił pozostać w watykańskim hotelu, czyli Domu świętej Marty. Podczas spotkania z włoskimi uczniami Franciszek wyznał niedawno, że woli mieszkać w tym domu dla _ higieny psychicznej _. Innym razem wyjaśnił, że nie chce żyć w izolacji.

Ponad pół roku po wyborze papieża przeznaczony dla niego prywatny apartament zostanie po raz pierwszy wykorzystany. Przez trzy pierwsze dni października będzie on miejscem narad Franciszka z kardynałami z całego świata, których zadaniem jest pomoc w zarządzaniu Kościołem, przygotowanie wielkiej reformy strukturalnej i organizacyjnej Kurii Rzymskiej oraz wprowadzenie zmian do regulującej jej funkcjonowanie konstytucji apostolskiej Jana Pawła II _ Pastor bonus _.

Doradcami papieża zostali purpuraci z pięciu kontynentów: Giuseppe Bertello z Włoch, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Err zuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Andr,sa RodrĄgueza Maradiagę z Hondurasu.

Większość przybyłych ze świata purpuratów będzie mieszkać w dniach narady tam, gdzie papież, czyli w Domu świętej Marty. Na poufne spotkania udawać się będą z Franciszkiem do apartamentu, w którym mieszkało wcześniej wielu papieży.

Watykaniści nie wykluczają, że w trakcie obrad zapadnie decyzja o utworzeniu nieznanego dotąd stanowiska, _ moderator curiae _, czyli swoistego _ dyrektora generalnego _ Kurii i zarazem koordynatora prac wszystkich jej instytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Franciszek: "nie" dla mentalności książąt _ - Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa -<.i> zaapelował Franciszek do biskupów. Zwrócił uwagę na potrzebę pokory, umiaru i na koncentrowaniu się na istocie posługi. _
Papież apeluje o dialog w sprawie Syrii W katechezie papież mówił, że Kościół jest miłosierną matką, która rozumie, stara się zawsze pomóc, dodać otuchy także dzieciom, które pobłądziły i błądzą
Obmawianie innych i plotkowanie zabija Tak uważa papież Franciszek, który przestrzegł przed tymi grzechami pracowników Watykanu podczas specjalnej mszy.
Tagi: pontyfikat franciszka, watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz