Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie planowało zamach w Szwajcarii. Areszt dla trzech bojowników

0
Podziel się:

Szwajcarski wywiad NDB ujawnił, że informacje o domniemanej komórce dżihadystów otrzymał od zaprzyjaźnionej służby z zagranicy.

Państwo Islamskie planowało zamach w Szwajcarii. Areszt dla trzech bojowników
(PAP/EPA)

Trzech irackich bojowników Państwa Islamskiego od marca przebywa w areszcie w Szwajcarii. Są podejrzani o planowanie zamachu terrorystycznego w tym kraju - informuje dziś szwajcarski dziennik Tages-Anzeiger.

Szwajcarski wywiad NDB ujawnił, że informacje o domniemanej komórce dżihadystów otrzymał od _ zaprzyjaźnionej służby _ z zagranicy. Służba ta monitorowała łączność trzech Irakijczyków mieszkających w niemieckojęzycznej części Szwajcarii.

NDB poinformował o sprawie organy ścigania i policja przystąpiła do inwigilowania podejrzanych. Prokuratura wszczęła śledztwo i zwróciła się do kilku krajów zachodnich z wnioskami o pomoc prawną. Na aresztowania zdecydowano się w związku z informacjami, że starają się oni o _ materiały potrzebne do dokonania aktu terrorystycznego _.

Aresztowani - najmłodszy ma 28 lat, najstarszy 33 - nie przyznają się do winy. Szwajcarskie sądy konsekwentnie odrzucają ich wnioski o zwolnienie z aresztu. Wątki śledztwa, to zamiar wykorzystania materiałów wybuchowych i trujących gazów w celach przestępczych, członkostwo w organizacji przestępczej, bądź wspieranie takiej organizacji, a także propagowanie przemocy. Jednemu z aresztowanych zarzuca się też posiadanie dziecięcej pornografii.

_ Tages-Anzeiger _ pisze, że pod koniec roku spodziewane jest ujawnienie przez sąd powodów, dla których Irakijczycy pozostają w areszcie. W artykule szwajcarskiego dziennika nie ma informacji o terminie ewentualnego procesu.

Gazeta zwraca uwagę, że w Szwajcarii islamiści nie dokonali dotąd żadnego zamachu terrorystycznego. W 2006 roku w Zurychu i Bazylei zatrzymano siedmiu ludzi z Afryki Północnej, podejrzanych o planowanie zamachu na samolot izraelski w Genewie, ale nie zdołano im tego udowodnić. Zostali skazani za drobne przestępstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybuch samochodów pułapek. Wielu zabitych Samochody wybuchły w pobliżu szyickiego sanktuarium, jakim jest meczet z grobami uważanego przez szyitów za siódmego następcę Mahometa imama Musy al-Kazima i jego wnuka.
W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.
Dożywocie dla dżihadystów? Australia ostro - _ Jeżeli walczysz po stronie grupy terrorystycznej i planujesz wrócić do kraju, wiedz, że zostaniesz zatrzymany, osądzony i aresztowany na bardzo długi czas _ - zapowiedział premier.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)