Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie. Plan Obamy poparty

0
Podziel się:

Po Izbie Reprezentantów także amerykański Senat opowiedział się za zbrojeniem i szkoleniem umiarkowanej opozycji w Syrii.

Państwo Islamskie. Plan Obamy poparty
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Po Izbie Reprezentantów także amerykański Senat opowiedział się za zbrojeniem i szkoleniem umiarkowanej opozycji w Syrii, co jest jednym z elementów ogłoszonej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych strategii walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).

_ - To pokazuje, że Amerykanie są zjednoczeni w walce z ISIS _ - powiedział Obama, używając wymiennej nazwy Państwa Islamskiego. Nawiązując do egzekucji, jaką bojownicy IS wykonali w ostatnim czasie na dwóch amerykańskich dziennikarzach, Obama podkreślił, że terroryści z Państwa Islamskiego nie są w stanie zastraszyć Amerykanów.

Dziękując kongresmenom za poparcie, prezydent zapewnił, że USA będą kontynuowały naloty na cele dżihadystów, ale _ siły amerykańskie nie wezmą udziału w walkach lądowych _.

W przyjętej znaczną większością głosów ustawie (za 78, przeciw 22), senatorzy zgodzili się na zwiększenie budżetu USA o 500 mln dolarów na zbrojenie i szkolenie syryjskiej opozycji, o co Obama wystąpił do Kongresu już w maju. Jak zapowiedziała administracja, USA chcą szkolić tych rebeliantów z terytorium Arabii Saudyjskiej, na co Rijad już się zgodził.

W środę za zbrojeniem syryjskich rebeliantów opowiedziała się także niższa izba amerykańskiego Kongresu; za głosowało 273 kongresmenów, a przeciw 156. Obama mógł liczyć w tej sprawie na znaczne poparcie opozycyjnej Partii Republikańskiej.

Kwestia walki z Państwem Islamskim, ugrupowaniem uważanym na jedno z najniebezpieczniejszych na świecie, jest przedmiotem rzadkiej, ponadpartyjnej zgody na Kapitolu. Niemniej część kongresmenów wyraża sceptycyzm, czy ogłoszona przez prezydenta Obamę w ubiegłym tygodniu strategia _ osłabienia i pokonania _ sunnickich dżihadystów z IS, którzy w ostatnich miesiącach opanowali znaczne tereny Iraku i Syrii, będzie skuteczna.

_ - Nie ma dowodów na to, że syryjscy rebelianci, których zamierzamy szkolić i zbroić, będą realizowali cele i interesy Ameryki _ - powiedział senator Demokratów Joe Manchin. Jego zdaniem głównym celem syryjskich rebeliantów jest walka z reżimem prezydenta Syrii Baszara Al-Asada, a nie z dżihadystami z IS. _ Asad jest złem, ale nie zagraża Ameryce _ - dodał.

Także wielu członków Izby Reprezentantów wyrażało wątpliwości, czy uda się na tyle wzmocnić opozycję w Syrii, by była w stanie prowadzić walkę na lądzie z IS. Po trzech latach wojny domowej, bez znaczącej pomocy z zewnątrz, umiarkowani rebelianci są poważnie osłabieni i podzieleni.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów gen. Martin Dempsey powiedział w czwartek dziennikarzom w Paryżu, że szkolenia zaczną się za trzy-cztery miesiąca. Przyznał, że zajmie to około roku, zanim rebelianci będą na tyle wyszkoleni, by móc przywrócić kontrolę na granicy między Syrią a Irakiem, co znacząco pomoże w walce z IS.

Poza zbrojeniem umiarkowanych rebeliantów amerykańska strategia walki z IS obejmuje przede wszystkim zintensyfikowanie prowadzonych od 8 sierpnia bombardowań z powietrza na cele IS w Iraku, by wesprzeć walczącą z dżihadystami na lądzie armię iracką oraz kurdyjskich bojowników.

Naloty mają też zostać rozszerzone na terytorium sąsiedniej Syrii, gdzie mieszczą się główne dowództwo i baza IS. Jest to przełom, gdyż administracja unikała dotychczas angażowania USA w trwającą od ponad trzech lat wojnę domową w Syrii. Prezydent Obama zapewnia, że USA będą prowadzić walkę w ramach międzynarodowej koalicji, a siły amerykańskie nie wezmą udziału w walkach lądowych.

Przyjęta ustawa budżetowa, w której znalazły się środki na zbrojenie rebeliantów, przewiduje finansowanie rządu federalnego do 11 grudnia. Pozwoli to na uniknięcie 1 października (gdy w USA kończy się rok budżetowy 2014), tzw. shutdownu, czyli paraliżu rządu, jaki miał miejsce w ub. r. z powodu kłótni kongresmenów wokół ustawy budżetowej.

Ustawa przewiduje ponadto 88 mln dolarów na walkę z wirusem ebola oraz zapewnia środki na dalsze funkcjonowanie Export-Import Banku, którego likwidacji domagają się kongresmeni związani z Tea Party.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna z dżihadystami. Holandia da samoloty? Ta propozycja ma być przedyskutowana na cotygodniowym jutrzejszym posiedzeniu rządu Holandii i musiałaby być zatwierdzona przez parlament.
Globalna interwencja w Iraku? Francja na "tak" _ Walka Iraku przeciwko terrorystom jest także naszą walką. Musimy podjąć wspólne zobowiązanie - _powiedział prezydent Francji.
Egzekucja Brytyjczyka. Pilne posiedzenie Cobry Brytyjski premier zwołał pilne posiedzenie Rządowego Biura Koordynacyjnego znanego jako Cobra. David Cameron i jego najbliżsi doradcy mają zdecydować, jak zareagować na ścięcie przez terrorystów Davida Hainesa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)