Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie to "poważne zagrożenie". Amerykanie się przejęli

0
Podziel się:

Większość mieszkańców Stanów traktuje serio działania dżihadystów i popiera ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego.

Od tygodni trwają walki o miasto Kobane przy syryjsko-tureckiej granicy</br>
Od tygodni trwają walki o miasto Kobane przy syryjsko-tureckiej granicy</br> (PAP/EPA)
bEUTdMwR

65 procent Amerykanów uważa, że zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jest sprawą bardzo lub nawet wyjątkowo ważną. Prawie połowa zaś ocenia, że reakcja wojskowa USA w Iraku i Syrii nie poszła wystarczająco daleko - wynika z sondażu Associated Press i GfK.

Jak podała wczoraj AP, większość ankietowanych oczekuje zwiększenia wkładu krajów-partnerów USA w walce z Państwem Islamskim. Mniej niż połowa - 43 procent - zgadza się z działaniami prezydenta Baracka Obamy w odpowiedzi na zagrożenie ze strony ekstremistów.

66 procent respondentów popiera ataki lotnicze przeciwko Państwu Islamskiemu prowadzone przez siły USA. Zarazem, 65 procent pytanych oceniło, że Obama niewystarczająco jasno powiedział o celach Stanów Zjednoczonych w walce z tym ugrupowaniem. Tylko 32 procent uznało, że prezydent wyraźnie określił politykę przeciwko dżihadystom.

bEUTdMwT

Ponad połowa Amerykanów - 56 procent - uznało, że reakcja wojskowa ze strony krajów, które dołączyły do kierowanej przez USA koalicji, jest niewystarczająca.

Ataki na pozycje Państwa Islamskiego prowadzą razem z Amerykanami kraje arabskie, jak Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

37 proc. uczestników sondażu powiedziało, że sprzeciwia się wysłaniu sił lądowych USA przeciwko Państwu Islamskiemu. Poparcie dla tej idei wyraziło zaś 33 procent badanych, a 28 proc. nie było ani za, ani przeciw.

Choć Obama powiedział kilkakrotnie, że nie planuje wysłania sił lądowych do Iraku czy Syrii, jedynie 24 procent ankietowanych uznało, że taki krok jest nieprawdopodobny. Według 28 procent respondentów jest bardzo prawdopodobne, że prezydent wyśle siły lądowe, zaś 45 proc. ocenia, że jest to dość prawdopodobne.

bEUTdMwZ

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-20 października metodą wywiadu online na próbie 1608 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 2,8 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Uzbekistan wspiera Państwo Islamskie Terrorystyczne ugrupowanie IRU zintensyfikowało werbunek i trening bojowników w przygranicznych rejonach Pakistanu i Afganistanu.
Sukces francuskiego lotnictwa. Zniszczyło... Działania Paryża ograniczają się tylko do operacji na terytorium Iraku.
Państwo Islamskie zarabia na tym miliony Firma analityczna IHS szacuje, że wpływy z rabunku i kontrabandy ropy wynoszą 800 mln dolarów w skali roku.
bEUTdMxu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)