Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie. Nawet 5 tys. Europejczyków wyjechało na dżihad

0
Podziel się:

To z pewnością największe zagrożenie terrorystyczne, przed którym stoi Europa od zamachów z 11 września 2001 roku.

Państwo Islamskie. Nawet 5 tys. Europejczyków wyjechało na dżihad
(World Economic Forum/wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Od trzech do pięciu tysięcy Europejczyków, którzy przyłączyli się do walk w krajach objętych konfliktem, m.in. w Syrii, stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie od ponad 10 lat - powiedział szef Europolu Rob Wainwright (na zdjęciu).

Pytany o liczbę Europejczyków, którzy wyjechali walczyć na Bliski Wschód, Rob Wainwright odparł, że chodzi o 3 tys. do 5 tys. obywateli UE.

_ - To z pewnością największe zagrożenie terrorystyczne, przed którym stoi Europa od zamachów z 11 września 2001 roku _ - stwierdził szef Europolu, przemawiając przed komisją spraw zagranicznych brytyjskiego parlamentu.

Agencja Reutera przypomina, że wiele krajów europejskich jest w najwyższej gotowości po ubiegłotygodniowych atakach islamistów na tygodnik satyryczny _ Charlie Hebdo _ i koszerny sklep w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

Przedstawiciele europejskich sił bezpieczeństwa od dawna ostrzegali przed zradykalizowanymi bojownikami, powracającymi z walk w Syrii. Według Wainwrighta jeśli ci bojownicy, głównie młodzi mężczyźni, wrócą do swych krajów, mogą chcieć dokonać ataków, które przypominałyby te z Paryża.

Wainwright poinformował też brytyjskich deputowanych, że Europol przygotował bazę danych z 2,5 tys. nazwisk podejrzanych.

Ostrzegł również przed ryzykiem uśpionych komórek terrorystycznych, przypominając, że jeden z braci, którzy zaatakowali redakcję _ Charlie Hebdo _, przeszedł szkolenie w Jemenie. _ - Problemem, z którym obecnie mamy do czynienia, są nie tylko Syria i Irak, ale też inne siatki terrorystyczne na świecie, w Afryce, np. na Półwyspie Arabskim, które są filiami Al-Kaidy _ - podkreślił.

Jak poinformował, po zamachach nad Sekwaną Europol przekazał francuskiej policji _ 60 pilnych tropów wywiadowczych _.

Odpowiadając na apele służb bezpieczeństwa i wywiadu, brytyjski premier David Cameron zapewnił, że jeśli jego ugrupowanie zwycięży w majowych wyborach parlamentarnych, to umożliwi organom ścigania monitorowanie rozmów telefonicznych i internetowej komunikacji obywateli.

Jednak zdaniem szefa Europolu zaszyfrowane rozmowy internetowe na razie są poza zasięgiem służb. - _ Prawda jest taka, że dzisiaj siły bezpieczeństwa nie mają możliwości, by w pełni chronić społeczeństwo przed takim zagrożeniem _ - powiedział.

Wainwright nazwał też media społecznościowe narzędziem rekrutowania członków grup dżihadystycznych i _ narzędziem propagandy _. Wskazywał na konieczność _ bliższej i skuteczniejszej współpracy _ między władzami a firmami technologicznymi, powtarzając apele pojawiające się w Francji i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja ostro: 2015 rokiem walki z dżihadystami Francuski minister obrony ma zamiar zbudować wspólny front do walki z islamskimi terrorystami.
To potwierdza winę zamachowca z Paryża - _ Wy atakujecie kalifat, wy atakujecie Państwo Islamskie, my atakujemy was _ - mówi na nagraniu Amedy Coulibaly.
Strzały na granicy Arabii Saudyjskiej. 2 zabitych Saudyjskie media podają, że w ataku zginął generał straży granicznej, jednak tej informacji nie potwierdziły władze w Rijadzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)