Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks karny
23.05.2012 12:40

Palikot chce zmian w kodeksie karnym. Bo jazda po pijanemu to norma kulturowa

Ruch Palikota chce, by jazda w stanie nietrzeźwości na rowerze była wykroczeniem, a nie przestępstwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Ruch Palikota chce by jazda w stanie nietrzeźwości na rowerze była wykroczeniem, a nie przestępstwem.

W tym celu jutro w Sejmie zaproponuje nowelizację ustawy eliminującej artykuł 178 z kodeksu karnego. Szef ugrupowania Janusz Palikot podkreślał dziś w areszcie śledczym na Służewiu w Warszawie, że wsadzanie do więzienia za tego typu konflikt z prawem nie przynosi pożądanych efektów.

- _ Efekt tego jest taki, że wcale nie zmniejsza się liczba ludzi, którzy po alkoholu jeżdżą na rowerach. To jest pewna norma kulturowa, której się karaniem nie zmieni. Wiele organizacji na świecie rekomenduje odejście od polityki karania za byle co. Czas najwyższy pomyśleć o prawdziwej resocjalizacji _- uważa lider Ruchu Palikota.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANUSZA PALIKOTA:

Sławomir Kopyciński, z Ruchu Palikota dodaje, że tylko w ciągu ostatnich 4 lat w Polsce przybyło około 200 tysięcy przestępców skazanych na podstawie artykułu 178 kk.

Wobec 40 tysięcy orzeczono karę pozbawienia wolności, co doprowadziło do przeludnienia zakładów karnych.

- _ Miesięczny koszt średni utrzymania takiego więźnia wynosi około 2400 złotych. Jak łatwo policzyć w ostatnich czterech latach areszt dla osób, które jechały pod wpływem alkoholu kosztował rocznie budżet państwa 1,2 miliarda złotych _ - tłumaczy Kopyciński.

W tej sprawie kilkanaście tygodni temu wypowiedział się sam Prokurator Generalny Andrzej Seremet, który także uważa iż karanie pijanych rowerzystów więzieniem jest pomyłką. Dlatego w tej sprawie przedłożył już ministrowi sprawiedliwości propozycje stosownych zmian w prawie.

Czytaj więcej o pomysłach Janusza Palikota
Tego Palikot nie robi dla pieniędzy. Ujawnia, kto za nim stoi Renegat z Platformy Obywatelskiej zdradza, co łączy go ze Sławomirem Nowakiem z kancelarii prezydenta i dlaczego musiał się odchudzić. Wyjawia też, co czuje stojąc w sklepie monopolowym i z kim chce stworzyć rząd.
Palikot właśnie wystąpił z Kościoła Polityk powiesił akt apostazji na drzwiach Bazyliki.
_ Miałem marzenie. Zmieńcie oblicze ziemi, tej ziemi _ - _ Kapitalizm jest jedną z najbardziej bezwzględnych religii _- przekonywał Janusz Palikot podczas pierwszomajowego kongresu RP.
Tagi: kodeks karny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz