Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakt fiskalny
20.03.2013 13:51

Pakt fiskalny. Tusk: Nie mam wątpliwości

Premier Donald Tusk powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości dotyczących trybu przyjęcia przez parlament paktu fiskalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Premier Donald Tusk powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości dotyczących trybu przyjęcia przez parlament paktu fiskalnego.

PiS zamierza pod koniec tygodnia złożyć dwie odrębne skargi do Trybunału Konstytucyjnego ws. paktu fiskalnego. Posłowie i senatorowie PiS zaskarżą tryb zastosowany przy głosowaniu nad ustawą dot. paktu oraz zgodność jego treści z ustawą zasadniczą.

Według posłów PiS głosowanie nad ustawą zezwalającą na ratyfikację paktu nie powinno się odbywać na podstawie art. 89 ustawy zasadniczej, a więc zwykłą większością głosów Sejmu, ale na podstawie art. 90 konstytucji, który wymaga 2/3 głosów podczas głosowania w obu izbach parlamentu.

W ocenie PiS ten drugi tryb powinien być stosowany zawsze wtedy, gdy państwo na mocy umowy międzynarodowej przekazuje istotne kompetencje. Według PiS przyjęcie paktu fiskalnego prowadzi do odebrania Sejmowi istotnych kompetencji dotyczących decyzji w kwestii budżetu państwa.

_ - Gdybym miał choćby najmniejsze wątpliwości konstytucyjne dotyczącą trybu przyjęcia paktu fiskalnego, nie forsowałbym przeprowadzenia tego traktatu - bo to w jakimś sensie traktat - tą większością, która jest wymagana przy tzw. małych traktatach (zwykłą większością) _ - powiedział Tusk w Sejmie.

_ - Nie mam żadnych wątpliwości _ - podkreślił szef rządu. Jak dodał, ratyfikacja paktu fiskalnego nie przekazuje kompetencji. _ - To badaliśmy bardzo szczegółowo. To nie tylko moja wiedza i przeświadczanie, ale analizy i stanowiska konstytucjonalistów stoją za naszą decyzją, aby tak, a nie inaczej przyjąć pakt fiskalny _ - dodał Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier nie rozumie, co stało się posłom PiS _ Cieszę się, że większość klubów opozycyjnych zagłosowała za ustawą zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego _.
Pakt fiskalny? Opozycja złoży skargi do TK Pod koniec tygodnia PiS złoży dwie odrębne skargi do Trybunału Konstytucyjnego ws. paktu fiskalnego - poinformowali politycy PiS.
Graś udowadnia. Prezes PiS mija się z prawdą - _ Fakty mówią same za siebie, tego nie trzeba obudowywać retoryką" _- zaznaczył rzecznik rządu Paweł Graś.
Tagi: pakt fiskalny, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz