Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistan: Starcia policji ze zwolennikami duchownego

0
Podziel się:

W starciach rannych zostało ponad 100 policjantów.

Pakistan: Starcia policji ze zwolennikami duchownego
(PAP/EPA)

Sześciu pakistańskich policjantów zostało uprowadzonych, a cztery osoby zginęły w zamieszkach - poinformowały władze Pakistanu.

Jak powiedział przedstawiciel lokalnych władz Rana Mashood, starcia wybuchły wczoraj we wschodniej prowincji Pendżab i były kontynuowane dziś, gdy zwolennicy muzułmańskiego duchownego Muhammada Tahirula Qadriego porwali sześciu policjantów w stolicy prowincji, Lahaur.

Dziś policja usiłowała powstrzymać zwolenników Qadriego przed dostaniem się do Lahaur, gdzie na niedzielę duchowny zaplanował protest przeciwko śmierci 14 osób podczas podobnych starć w czerwcu. Siły bezpieczeństwa zablokowały drogi prowadzące do Lahaur i miejsca planowanej demonstracji.

Rzeczniczka lokalnej policji Nabeela Ghazanfar poinformowała, że w starciach rannych zostało ponad 100 policjantów. Z kolei Mashood powiedział, że policja zatrzymała 500 stronników Qadriego i przejęła broń. Według rzecznika Qadriego, Raheeqa Abbasiego w starciach rannych zostało ponad stu zwolenników duchownego. Abbasi zaprzeczył, jakoby atakowali oni policję.

Qadri, który na co dzień żyje w Kanadzie, zapowiada, że pokieruje rewolucją przeciwko cywilnemu rządowi premiera Nawaza Sharifa. Suficki duchowny wielokrotnie w przeszłości domagał się ustąpienia rządu centralnego w Pakistanie; chciał też reformy systemu wyborczego w celu pozbycia się skorumpowanych polityków.

Jak pisze Reuters, nagły wzrost znaczenia Qadriego wzbudza spekulacje, że armia, która przez kilkadziesiąt lat była u władzy w Pakistanie, może wykorzystywać go jako pośrednika w swych wysiłkach na rzecz odsunięcia na bok rządu Sharifa. Wojsko zaprzecza, jakobym mieszało się w politykę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ofensywa w Pakistanie. Pół mln cywilów... To drugi etap operacji pakistańskiej armii rozpoczętej dwa tygodnie temu. Ofensywę lądową poprzedziły bombardowania z powietrza.
Strzelali do lądującego samolotu. Jedna ofiara Władze rozpoczęły poszukiwania sprawcy. Podejrzenia kierują się wobec antyrządowych ugrupowań zbrojnych, przeciwko którym armia pakistańska rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę.
Pięć młodych kobiet oblanych kwasem Sprawców dotychczas nie zidentyfikowano. Wiadomo jedynie atakowali jeżdżąc na motorach w pobliżu miasta Kweta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)