Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
08.12.2012 11:16

Pakistan stał za tym zamachem. Tak sugeruje...

Afganistan zwróci się do Pakistanu o wyjaśnienia w sprawie czwartkowego zamachu na szefa afgańskiego wywiadu Asadullaha Chalida

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)

Afganistan zwróci się do Pakistanu o wyjaśnienia w sprawie czwartkowego zamachu na szefa afgańskiego wywiadu Asadullaha Chalida - powiedział prezydent Hamid Karzaj, dodając, że to nie talibowie dokonali zamachu, mimo że się do niego przyznali.

Karzaj nie oskarżył władz Pakistanu o zamach - zastrzega agencja Reutera. Powiedział jednak, że sprawca samobójczego zamachu przybył z Pakistanu, i że poruszy tę sprawę z władzami w Islamabadzie.

_ - Będziemy w sposób stanowczy i wyraźny zabiegać o wyjaśnienia i prosić o wszelkie informacje, jakimi (władze pakistańskie) mogą dysponować _ - powiedział Karzaj.

Oświadczył, że sprawcami _ tak skomplikowanego ataku _ nie mogli być talibowie. _ - To absolutnie robota zawodowca. Talibowie nie mogli jej wykonać; ktoś potężniejszy i bardziej profesjonalny maczał w tym palce _ - ocenił Karzaj.

Zapowiedział, że poruszy sprawę podczas spotkania w Turcji z przedstawicielami władz Pakistanu.

Władze afgańskie zarzucają Pakistanowi, że jego służby wywiadowcze wspierają rebeliantów walczących z rządem w Kabulu, a celem tego wsparcia jest umocnienie w Afganistanie wpływów pakistańskich.

Po zamachu źródła afgańskie podawały różniące się informacje na temat stanu zdrowia Chalida. Informowały, że jego życie nie jest zagrożone, jak i - że został ciężko ranny w brzuch i głowę. Rzecznik talibów ogłosił, że szef wywiadu jest w śpiączce.

Chalid, były minister ds. plemiennych i granicznych oraz były gubernator dwóch prowincji, został mianowany szefem wywiadu we wrześniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Przyznali się do zamachu na szefa wywiadu W chwili ataku Chalid przebywał w swojej rezydencji w stolicy Afganistanu.
Bomba w czasie procesji. Dziesięciu zabitych Ładunek wybuchowy eksplodował w sklepie w prowincji Chajber Pachtunchwa. Bomba została zdetonowana zdalnie, gdy do tego miejsca zbliżali się szyici.
Wybuch w meczecie. Kilkadziesiąt ofiar 37 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w głównym meczecie w mieście Majmana w prowincji Farjab na północy Afganistanu.
Tagi: afganistan, pakistan, zamach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz