Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
18.09.2012 11:14

Pakistan. Premier zgadza się na śledztwo przeciwko prezydentowi

Premier Pakistanu powiadomił Sąd Najwyższy, że rząd zastosuje się do żądań wymiaru sprawiedliwości i wznowi śledztwo przeciwko prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

Premier Pakistanu Raja Pervez Ashraf powiadomił Sąd Najwyższy, że rząd zastosuje się do żądań wymiaru sprawiedliwości i wznowi śledztwo przeciwko prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu (na zdjęciu), oskarżanemu o korupcję.

Zardari jest podejrzewany o sprzeniewierzenie w latach 90. funduszy publicznych i przekazanie ich na konta w Szwajcarii. W 2009 roku unieważniono w Pakistanie amnestię, która uwalniała go od tych zarzutów. Sąd Najwyższy chce, aby szef rządu oficjalnie wystąpił do władz Szwajcarii o wznowienie postępowania wobec Zardariego.

Poprzedni premier Yusuf Raza Gilani musiał w czerwcu odejść z urzędu, ponieważ nie zastosował się do polecenia Sądu Najwyższego w sprawie Zardariego. Sąd Najwyższy orzekł, że Gilani dopuścił się obrazy wymiaru sprawiedliwości, przez dwa lata odmawiając wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi, w tym wystąpienia do władz szwajcarskich.

Prezydent Pakistanu konsekwentnie odrzuca wysuwane przeciwko niemu oskarżenia, twierdząc, że są umotywowane politycznie.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w Szwajcarii Zardariego chroni immunitet jako głowę obcego państwa i że Szwajcarzy dali już do zrozumienia, iż nie zamierzają ciągnąć tej sprawy, przynajmniej dopóki sprawuje on urząd prezydenta.

Premier Ashraf oświadczył, że zlecił wystosowanie pisma do władz szwajcarskich w sprawie Zardariego, kierując się _ szerzej pojętym interesem kraju, narodu i integralności Pakistanu _. - _ Nie chcę, żeby uznano, iż stoję po złej stronie historii _ - dodał.

Sąd Najwyższy dał szefowi rządu czas do 25 września na podjęcie konkretnych działań.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier zarządził blokadę YouTube Wszelkie próby wejścia na stronę tego serwisu internetowego w Pakistanie są blokowane z powodu niestosownej treści.
Twórca bomby atomowej walczy z korupcją Uważany za twórcę pakistańskiej bomby atomowej Abdul Qadeer Khan rozpoczyna studniową kampanię, której celem jest walka z korupcją przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu.
Samobójczy zamach koło konsulatu USA Dwaj Amerykanie pracujący w konsulacie USA w Peszawarze, w północno-zachodnim Pakistanie, zostali ranni w zamachu samobójczym.
Tagi: pakistan, zardari, korupcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz