Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
musharraf
19.04.2013 08:30

Pakistan: Policja aresztowała byłego prezydenta Musharrafa

Nakaz aresztowania wydano na podstawie zarzutu o zdradę stanu w związku z decyzją o odsunięciu w 2007 roku sędziów Sądu Najwyższego i ogłoszeniu stanu wyjątkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dabkowski/Reporter)

Pakistańska policja aresztowała dzisiaj byłego prezydenta Perveza Musharrafa w jego rezydencji na przedmieściach Islamabadu i przewiozła go do sądu - poinformowały stacje telewizyjne. Musharraf został wcześniej oskarżony o zdradę stanu.

Sąd wydał wczoraj nakaz jego aresztowania jednak Musharrafowi, który niedawno powrócił do kraju po prawie czterech latach emigracji, udało się zbiec z budynku sądu pod eskortą swoich ochroniarzy.

Nakaz aresztowania wydano na podstawie zarzutu o zdradę stanu w związku z decyzją o odsunięciu w 2007 roku sędziów Sądu Najwyższego i ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Krytycy zarzucają byłemu prezydentowi niekonstytucyjne postępowanie.

W tym tygodniu adwokat byłego szefa państwa mówił, że wbrew swoim zamiarom Musharraf nie wystartuje w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 11 maja, ponieważ jego kandydatura została odrzucona przez władze nadzorujące wybory.

Musharraf objął władzę w Pakistanie w 1999 roku jako przywódca wojskowego zamachu stanu i na krótko przed wymuszoną przez Zachód rezygnacją ze stanowiska prezydenta w 2008 roku wprowadził w kraju stan wyjątkowy. Po zrzeczeniu się urzędu wyjechał z Pakistanu i mieszkał w Dubaju oraz Londynie.

Pervez Musharraf w marcu wrócił do ojczyzny mimo groźby aresztu pod różnymi zarzutami oraz gróźb śmierci ze strony pakistańskich talibów. Jego celem było poprowadzenie do wyborów utworzonej w 2010 roku Ogólnokrajowej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej (APML). W odchodzącym parlamencie ugrupowanie nie ma ani jednego deputowanego.

Czytaj więcej w Money.pl
Potężne trzęsienie ziemi. Iran, Indie i Pakistan Trzęsienie ziemi na granicy z Pakistanem miało siłę 7,5 stopnia w skali Richtera.
Wolą rządy wojskowych niż demokrację Według opublikowanego w środę badania 32 procent Pakistańczyków w wieku 18-29 lat sądzi, że rządy wojskowych są najlepszym systemem polityczno-prawnym dla kraju.
Afganistan w tej sprawie jest już samodzielny Pakistan jako mocarstwo regionalne posiadające broń nuklearną jest uważany za kluczowy kraj w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie.
Tagi: musharraf, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz