Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet społeczny PSL już na dniach w Sejmie

0
Podziel się:

Z myślą o rodzinie - to będzie PSL-owska seria projektów ustaw dotyczących m.in. polityki rodzinnej czy ochrony zdrowia.

Pakiet społeczny PSL już na dniach w Sejmie
(Reporter)

W * najbliższym czasie poznamy pakiet społeczny _ Z myślą o rodzinie _ - będzie to seria projektów ustaw dotyczących m.in. polityki rodzinnej czy ochrony zdrowia. *Autorem propozycji jest PSL. Znajdzie się m.in. podniesienie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz pomocy rodzinie, a także finansowanie przedszkoli z budżetu państwa.

PSL proponuje także wykup za symboliczne kwoty działek pod budowę domu (z areału jakim dysponuje Agencja Nieruchomości Rolnych), co - jak tłumaczy rzecznik PSL Krzysztof Kosiński - miałoby zapobiegać emigracji zarobkowej młodych Polaków.

_ - Pakiet to cała seria projektów ustaw oraz propozycji o charakterze społecznym skupiających w sobie takie obszary jak: polityka rodzinna, polityka demograficzna, polityka edukacyjna, polityka ochrony zdrowia, polityka zabezpieczenia społecznego oraz polityka zatrudnienia. Są także rozwiązania kształtujące sprawniejszą i efektywniejszą współpracę rządu z partnerami społecznymi _ - powiedział Kosiński.

Pierwszy projekt ustawy z pakietu społecznego PSL - dotyczący polityki rodzinnej - ma zostać zaprezentowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka 24 kwietnia. Tego samego dnia klub PSL złoży ten projekt do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z prośbą o sprawne poddanie go pierwszemu czytaniu - zapowiedział Kosiński. W pakiecie ma znaleźć się kilkanaście, a być może nawet kilkadziesiąt propozycji - część w nich w formie projektów ustaw.

26 kwietnia wieczorem na stronie PSL - i na portalach społecznościowych - pojawiła się grafika zapowiadająca pakiet społeczny PSL. Widoczne na niej hasła: praca, przedszkola, żłobki, związki zawodowe, pracodawcy, rodzina, demografia odnoszą się do priorytetów pakietu.

PSL zapowiedziało swój pakiet społeczny w przeddzień posiedzenia rządu, który dziś przed południem zajął się projektami dotyczącymi podniesienia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych. Po ich przyjęciu przez Radę Ministrów na piątkowym posiedzeniu, projekty bezpośrednio mają trafić do parlamentu.

Kosiński pytany, czy premier Tusk wie o pakiecie, a także o zbieżność terminu prezentacji pakietu posiedzeniem Rady Ministrów ws. reformy emerytalnej odpowiedział: _ - Pakiet to inicjatywa klubu. Mamy prawo, aby zgłaszać takie projekty _.

Jedna z propozycji zawartych w pakiecie zakłada podwyższenie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej - poinformował PAP Kosiński.

_ - PSL już w poprzedniej kadencji zgłaszał ten postulat. Dzięki staraniom Waldemara Pawlaka oraz Jolanty Fedak udało się wówczas doprowadzić do uzgodnienia na Komisji Trójstronnej podwyższenia tych progów. Niestety na Radzie Ministrów projekt zablokował minister finansów. Teraz o podwyższeniu progów mówi Janusz Palikot. Cieszy nas, że w sprawach społecznych możemy liczyć na poparcie Palikota. Miejmy nadzieję, że tym razem minister finansów nie oprotestuje tych zmian _ - zaznaczył rzecznik PSL.

Na początku kwietnia premier Tusk spotkał się z Ruchem Palikota i zapowiedział, że w przyszłym roku zostaną prawdopodobnie zwaloryzowane progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej. _ Co do progów dochodowych: tutaj mam wiadomość - ona nie jest dobra, bo jest wymuszona jakby rzeczywistością też ustawową - w przyszłym roku (...) w mojej ocenie tak, czy inaczej powinniśmy zwaloryzować progi - mówimy o progach, które uprawniają do pomocy społecznej _ - oświadczył Tusk.

Propozycje PSL dotyczą również świadczeń rodzinnych. Jak zapowiedział Kosiński, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponuje podwyższenie progów uprawniających do pomocy rodzinie.

W ramach pakietu społecznego przypomniany zostanie także projekt ustawy dotyczącej finansowania przedszkoli z budżetu państwa. _ - W kampanii wyborczej wszyscy posługiwali się tematem finansowania przedszkoli jako politycznym orężem, ale po wyborach tylko PSL zgłosiło w tej sprawie projekt ustawy. Był to pierwszy projekt zgłoszony przez PSL w tej kadencji Sejmu _ - podkreślił rzecznik Stronnictwa.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożony przez PSL w Sejmie w listopadzie ubiegłego roku przewiduje, że gminy dostaną dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na prowadzenie przedszkoli. W uzasadnieniu projektu ludowcy pisali, że proponowane przez nich zmiany miałyby umożliwić od początku 2012 r. wsparcie finansowe gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich. Zgodnie z projektem dodatkowe środki na zapewnienie przygotowania przedszkolnego dla 4-latków państwo musiałoby skierować do samorządów od 2014 roku.

Według wyliczeń Stronnictwa takie rozwiązania kosztowałby w 2012 i 2013 roku po prawie 1 miliardzie złotych. W kolejnych latach byłoby to już około 2 miliardów.

Kosiński pytany w piątek w Sejmie o projekt _ Ziemia za złotówkę _ tłumaczył, że Agencja Nieruchomości Rolnych ma blisko 300 tysięcy hektarów niezagospodarowanej ziemi, która leży odłogiem. _ Pojawia się pytanie: co zrobić z takim areałem ziemi. Można w prosty sposób wykorzystać realizując bardzo istotny cel: zachęcając młodych ludzi, aby zostali w Polsce, a nie szukali emigracji zarobkowej zagranicą _ - dodał.

Na uwagę, że ANR sprzedaje działki i to nie za złotówkę, Kosiński odparł: _ To jest ziemia państwowa. Proszę nie obawiać się o niekorzystne konsekwencje po stronie budżetu państwa _. Jak dodał, wprowadzeniu takich rozwiązań miałoby towarzyszyć uniemożliwienie odsprzedaży działek po dużo wyższej cenie. _ Można tutaj wprowadzić okres kilku lat, w których nie będzie możliwa odsprzedaż tej ziemi _ - dodał rzecznik PSL.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Okazuje się, że PSL uratował nas przed PO. Wiedzieliście? Politycy PO nie kryją zaskoczenia inicjatywą ludowców, którzy zamieścili w sieci infografikę zatytułowaną _ Co zawdzięczamy PSL? _
Ruch Palikota coś wie o Tusku i Pawlaku Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota uważa, że porozumienie koalicjantów w sprawie reformy emerytalnej ma drugie dno.
Koniec spotkań na dziś. Co z decyzją w sprawie emerytur? Zobacz, czym zakończyło się drugie, trwające ponad 2 godziny, spotkanie koalicjantów.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)