Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakiet kolejkowy
06.01.2015 10:23

Pakiet kolejkowy. Arłukowicz podważa wolność gospodarczą

Co na tę propozycję lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

_ Zapraszam na rozmowę lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego na rozmowę _ - poinformował dziś Bartosz Arłukowicz. Kolejne negocjacje być może będą miały miejsce dziś o godzinie 16.00. Wcześniej Porozumienie Zielonogórskie wydało oświadczenie, w którym dało wyraz "oburzeniu" po wczorajszym wystąpieniu ministra zdrowia. Według PZ Bartosz Arłukowicz podważył konstytucyjnie zagwarantowaną wolność gospodarczą i zaatakował prawo przedsiębiorców do prowadzenia firm.

aktualizacja 12:40

Porozumienie Zielonogórskie przyjmuje propozycję Bartosza Arłukowicza. Przedstawiciele porozumienia pojawią się na zaplanowanych na 16.00 rozmowach w resorcie zdrowia.
Około 15 procent lekarzy rodzinnych, zrzeszonych w organizacji, nie podpisało nowych umów z NFZ i nie otworzyło od początku roku gabinetów.

W oświadczeniu wcześniej opublikowanym na stronie internetowej Porozumienia Zielonogórskiego podkreślono, że minister _ podważa wiarygodność przedstawicieli PZ i wytyka im udział w spółce mającej na celu wspieranie rozwoju placówek podstawowej opieki zdrowotnej (m.in. pozyskując środki unijne) _. PZ dodało, że spółka ta nie prowadzi obecnie działalności i nie posiada kontraktów z NFZ.

_ Czy w związku z tym należy przyjąć, że wiarygodność ministra podważa fakt prowadzenia przez jego żonę sieci gabinetów stomatologicznych, do czego niezbędne było założenie działalności gospodarczej? _ - głosi oświadczenie. _ Ostatnim politykiem, który postanowił zlikwidować legalnie działającą organizację związkową w Polsce był generał Jaruzelski. Idąc w jego ślady Arłukowicz chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie _ - napisano w oświadczeniu.

Według PZ Arłukowicz _ powtarza kłamstwa, które już wielokrotnie obnażaliśmy _. W oświadczeniu stwierdza sie, iż niezbędna reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce została źle przygotowana. _ Budząc nadzieję chorych, ma na celu stwarzanie pozorów opieki lekarskiej. Złożona przez nas Przysięga Hipokratesa zakazuje nam szkodzić naszym pacjentom _ - napisano.

W oświadczeniu lekarze PZ napisali, że _ sumienie nie pozwoliło nam podpisać z NFZ umowy niebezpiecznej dla pacjentów i dla nas. W tej sytuacji nasze gabinety chwilowo muszą być zamknięte _. Dodali, że była to dla nich dramatyczna decyzja; wyrazili nadzieję, że przy dobrej woli władzy wkrótce zakończą się wspólne kłopoty pacjentów i lekarzy.

##Czyje interesy?

Wczoraj Arłukowicz mówił, że działacze PZ zasiadają we władzach prywatnej spółki, a zespół negocjacyjny, który od maja prowadził rozmowy z MZ, jest związany ze sobą biznesowo. W połowie grudnia media podały, że liderzy Porozumienia Zielonogórskiego zasiadają we władzach spółki Medical Concept, która na bazie gabinetów lekarzy rodzinnych i małych przychodni ma utworzyć Polskie Konsorcjum Medyczne. Prezes PZ Jacek Krajewski wyjaśniał wówczas PAP, że spółka nie prowadzi jeszcze żadnej działalności i nie podpisała żadnych kontraktów z NFZ, a działacze PZ są w jej władzach społecznie. Podkreślił, że celem powołania spółki jest przygotowanie lekarzy należących do PZ do nowych wyzwań, m.in. do wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń czy starzejącej się populacji lekarzy.

W związku z brakiem porozumienia resortu zdrowia z PZ ws. kontraktów na 2015 r., część lekarzy POZ po 1 stycznia nie otworzyła swoich przychodni i gabinetów. Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finansowania POZ.

Największy problem z umowami występuje w 23 powiatach pięciu województw. Informacja o tym, które przychodnie są tam czynne, będzie rozpowszechniana m.in. na dworcach, w szkołach czy urzędach gmin. Dyskusja dotycząca protestu skupiona jest wokół 3,3 proc. lekarzy w Polsce - mówił w poniedziałek Arłukowicz. Jak dodał, w Polsce jest 160 tys. lekarzy, z czego 3,3 proc. związanych jest z protestującym Porozumieniem Zielonogórskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zdrowia wprowadza plan "B" _ - Dla kogo negocjował zespół PZ? Dla pacjentów, czy może dla spółki Medical Concept, z którą jest związany? - _pytał Bartosz Arłukowicz.
Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem Kolejny dzień część przychodni w kraju jest zamkniętych. Porozumienie Zielonogórskie zapowiada, że może być dużo gorzej.
Minister grozi lekarzom. NFZ publikuje numery - _ Zrobimy wszystko, by udręka fundowana przez Porozumienie Zielonogórskie raz na zawsze się skończyła _ - powiedział Bartosz Arłukowicz.
Tagi: pakiet kolejkowy, bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz