Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszustwa finansowe w Rosji. Spiriczew kolejnym oskarżonym

0
Podziel się:

Aleksiej Spiriczew kierował dwiema firmami afiliowanymi przy koncernie Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Oszustwa finansowe w Rosji. Spiriczew kolejnym oskarżonym
(Mikdam/Dreamstime)

Były partner biznesowy odbywającego karę więzienia niegdysiejszego rosyjskiego magnata naftowego Michaiła Chodorkowskiego został zaocznie oskarżony o oszustwa finansowe, w tym o uchylanie się od płacenia podatków.

Aleksiej Spiriczew kierował dwiema firmami afiliowanymi przy koncernie Jukos Chodorowskiego. Uciekł z Rosji, gdy w roku 2003 aresztowano Chodorowskiego, i obecnie mieszka w Londynie. Rosyjska Prokuratura Generalna podała dziś, że kompanie Spiriczewa były _ fikcyjne _ i zarobiły ponad 300 mln dolarów na nadużyciu przywilejów podatkowych i nielegalnych zwrotach w latach 1998-2001.

Spiriczew, który zbiegł z Rosji, jest od marca 2004 roku poszukiwany. Wydano za nim międzynarodowy nakaz aresztowania - poinformowała prokuratura. W roku 2010 Rosja wystąpiła o ekstradycję biznesmena do Republiki Czeskiej, gdzie wówczas mieszkał Spiriczew, lecz wniosek odrzucono.

W komunikacie prokuratury napisano, że proces Aleksieja Spiriczewa, który jest oskarżony o poważne przestępstwa, może się odbyć in absentia. Adwokat Chodorkowskiego Wadim Kluwgant powiedział, że zarzuty postawione Spiriczewowi to _ jeszcze jedna część wielkiej sfingowanej sprawy _ przeciwko Jukosowi.

Chodorkowski i jego główny partner biznesowy Płaton Lebiediew, którzy odbywają karę 13 lat więzienia, wciąż zaprzeczają, że są winni przywłaszczenia ropy i prania pieniędzy, za co zostali skazani w dwóch procesach. Na wolność dwaj biznesmeni mają wyjść w roku 2016. Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Chodorkowski wygrał z Rosją w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu.
Chodorkowski ubiega się o zwolnienie Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski oraz jego partner biznesowy Płaton Libiediew, odbywający karę 13 lat wiezienia, złożyli wnioski o przedterminowe zwolnienie warunkowe.
Chodorkowski wyjdzie? On to obiecuje Michaił Prochorow, który chce startować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji, oznajmił, że jeśli zwycięży, to jego pierwszym krokiem będzie uwolnienie uwięzionego byłego właściciela koncernu naftowego Jukos.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)