Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszuści wyłudzają pieniądze od internautów

0
Podziel się:

Podszywający się pod UKE wysyłają pisma imitujące urzędowe wezwanie do zapłacenia grzywny w wysokości 500 złotych i grożą wszczęciem egzekucji komorniczej.

Oszuści wyłudzają pieniądze od internautów
(AP/Fotolink/East News)
bEUTyyRN

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed wyłudzeniami i zapewnia, że nie wysyła wezwań do zapłaty. Kilkanaście takich przypadków zgłoszono w ostatnich tygodniach do urzędników, a ci skierowali sprawę do prokuratury.

Dokumenty były kierowane do osób, które administrują lub prowadzą strony czy portale internetowe. Według Piotra Jaszczuka z Urzędu Komunikacji Elektronicznej sprawcy chcieli wymusić opłaty za nieprzestrzeganie prawa telekomunikacyjnego.

Jedno z fałszywych pism imituje urzędowe wezwanie do zapłacenia grzywny w wysokości 500 złotych i grozi wszczęciem egzekucji komorniczej. W treści rzekomego wezwania do zapłaty podane są nieprawdziwe dane adresowe, nazwa departamentu w UKE oraz numer konta bankowego.

bEUTyyRP

Przypomina, ze Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wysyła pism z wezwaniem do zapłaty kary. UKE kieruje swoje ostrzeżenie głównie do właścicieli oraz administratorów stron, portali internetowych oraz blogów.

Jak dodaje Piotr Jaszczuk nadawcy tego pisma powołują się między innymi na prawo telekomunikacyjne. Obliguje ono właścicieli stron internetowych do informowania o stosowaniu plików cookies, służących do zbierania informacji o sposobie korzystania ze stron przez ich użytkowników.

Dyrektor generalny Urzędu Komunikacji Elektronicznej 5 grudnia skierował zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, polegającego na rozsyłaniu przez fałszywych zawiadomień z wezwaniem do zapłaty grzywny.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieuczciwi wolontariusze. Zbierają na... Święta coraz bliżej, a nieuczciwi wolontariusze jednej z firm w Pułtusku zarabiają wykorzystując ludzkie współczucie i niewiedzę.
Wpadł oszust poszukiwany 11 listami gończymi Rajmund K., ma na swoim koncie oszustwa podatkowe, wyłudzenia VAT i fałszerstwa na wielomilionowe kwoty.
KNF ostrzega przed wyłudzeniami Niebezpieczne może być nawet podanie danych osobowych osobom prowadzącym przez internet rzekomą rekrutację do pracy.
Zaginęło 34 tys. dokumentów tożsamości W minionym kwartale udaremniono również wyłudzenia kredytów za niemal 70 milionów złotych.
bEUTyySq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)