Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszuści na Allegro ukradli ponad pół miliona złotych

0
Podziel się:

Zdaniem prokuratury w sumie w sprawie poszkodowanych zostało 473 użytkowników serwisu aukcyjnego.

Oszuści na Allegro ukradli ponad pół miliona złotych
(alphaspirit/iStockphoto)
bEKGoOMR

Co najmniej 577 tys. zł mieli stracić użytkownicy serwisu aukcyjnego Allegro oszukani przez dwóch gdańszczan. Przestępcy przechwytywali konta sprzedawców i zmieniali numery kont bankowych. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku sporządziła w tej sprawie akt oskarżenia.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, oskarżeni to Paweł G. i Mariusz L. 26-latkowie mieli działać od lipca 2009 r. do marca 2010 r.

Rzecznik wyjaśniła, że mężczyźni, korzystając z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, włamywali się do kont użytkowników Allegro. _ - Przejęcia kont dokonywali przy pomocy specjalnie spreparowanej wiadomości e-mail z linkiem do fałszywej strony logowania w serwisie. Strona ta służyła do przechwytywania nazwy użytkownika i hasła do konta _ - powiedziała Wawryniuk.

bEKGoOMT

Rzeczniczka dodała, że po włamaniu oszuści zmieniali numery kont bankowych, na które kupujący mieli wpłacać pieniądze za wylicytowany towar. Czasem przestępcy tworzyli też na kontach, nad którymi przyjęli kontrolę, fałszywe aukcje.

Nie wszystkie włamania zakończyły się oszustwem: część użytkowników Allegro orientowała się w sytuacji i zapobiegała przestępstwu np. zawiadamiając administratora serwisu.

Zdaniem prokuratury w sumie w sprawie poszkodowanych zostało 473 użytkowników serwisu aukcyjnego. Pawłowi G. przedstawiono 134 zarzuty, w tym 57 oszustw dokonanych. Drugiemu oskarżonemu - Mariuszowi L. - zarzucono popełnienie trzech przestępstw, w tym dwóch oszustw.

Obaj oskarżeni przyznali się do winy. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Ponieważ pierwsze zawiadomienie w tej sprawie pochodziło ze stolicy, akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Północ.

bEKGoOMZ
Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżeni o ponad 750 oszustw w sieci Oskarżeni mieli oszukać ponad 860 osób z całego kraju na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.
Oszuści wyłudzają pieniądze od internautów Podszywający się pod UKE wysyłają pisma imitujące urzędowe wezwanie do zapłacenia grzywny w wysokości 500 złotych i grożą wszczęciem egzekucji komorniczej.
Polak twórcą programu, które podmienia numer konta? Pojawiło się kolejne zagrożenie, które podmienia numer konta bankowego podczas kopiowania go do formularza przelewu internetowego.
bEKGoONu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)