Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oświadczenie majątkowe Sławomira Nowaka. Jest akt oskarżenia

0
Podziel się:

Nowak na początku stycznia usłyszał zarzuty złożenia pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Oświadczenie majątkowe Sławomira Nowaka. Jest akt oskarżenia
(Tomasz Urbanek/East News)

Prokuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi i wysłała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Nowak na początku stycznia usłyszał zarzuty złożenia pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. On sam twierdzi, że jest niewinny; odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Prokuratura zakwestionowała pięć oświadczeń majątkowych składanych przez Nowaka w okresie od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Poseł nie wykazał w nich zegarka renomowanej firmy, o wartości - jak wynika z dwóch opinii biegłego - minimum 17 tys. zł. Przepisy nakazują wpisywać do oświadczenia przedmioty warte co najmniej 10 tys. zł.

W ocenie prokuratora prowadzącego śledztwo są dostateczne podstawy do przyjęcia, że Nowak w sposób świadomy nie wykazał zegarka w oświadczeniach majątkowych.

Śledztwo ws. podejrzenia podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym b. ministra transportu wszczęto w drugiej połowie maja. Zawiadomienie złożył poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek, powołując się na doniesienia tygodnika _ Wprost _. Sprawę powierzono do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. Pod koniec sierpnia Nowak został przesłuchany przez prokuraturę w charakterze świadka. Śledczy przesłuchali także kilka innych osób.

Oprócz sprawy zegarka badano też nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym leasingowania samochodu volvo. Prokuratura uznała jednak, że pojazd - jako własność banku - nie musiał być wpisany do oświadczenia majątkowego.

W połowie listopada 2013 r. Nowak złożył dymisję ze stanowiska ministra transportu, którą premier Donald Tusk przyjął. Po tym jak do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia Nowakowi immunitetu, ten sam się go zrzekł.

_ W tej sprawie wszystko pozostaje w rękach niezawisłego sądu. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd w tej sprawie wskaże jednak na niewinność ministra Nowaka _ - powiedział w środę szef klubu PO Rafał Grupiński. Sprawy nie chciał komentować sekretarz generalny PO Paweł Graś.

9 stycznia br. zarząd PO zawiesił Nowaka - na jego prośbę - w prawach członka partii na trzy miesiące. Obowiązki przewodniczącego pomorskiej Platformy (dotychczas kierowanej właśnie przez Nowaka) również w styczniu przejął eurodeputowany Jan Kozłowski.

Lider SP Zbigniew Ziobro przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że zawiadomienie do prokuratury ws. Nowaka skierował poseł jego klubu Andrzej Romanek. Zdaniem Ziobry fakt, że prokuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu, pokazuje, iż nie była to sprawa błaha, a SP pokazała w niej swoją skuteczność. _ Solidarna Polska zrealizowała swój obowiązek kontroli polityków i zainicjowała postępowanie w tej sprawie _ - podkreślił Ziobro.

Sam Nowak zapewnia, że jest niewinny. _ Czuję się niewinny, bo jestem niewinny, wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie, już wcześniej powiedziałem prokuratorom, wyjaśniłem całość sprawy, liczę na to, że szybko sprawa trafi do niezawisłego sądu i to przed sądem dowiodę swojej niewinności, bo całe szczęście w Polsce to sądy, a nie prokuratura wydają wyroki _ - deklarował w styczniu, po tym jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnia dowody przeciwko Nowakowi Według Prokuratora Generalnego są d,owody przemawiające za podpisaniem wniosku o uchylenie immunitetu poselskiego byłemu już ministrowi.
Trzy lata odsiadki dla ministra Nowaka? Chodzi o aferę zegarkową i nieujawnienie drogich przedmiotów. - _ Kwity na ministra muszą być porządne _ - komentuje opozycja.
Nowak cieszy się, że CBA prowadzi śledztwo wobec niego Donald Tusk zapewnił, że pilnie zbada sprawę ewentualnych relacji ministra z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)