Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oświadczenia majątkowe. SLD chce, by składali je byli prezydenci

0
Podziel się:

Byli prezydenci, poza środkami pozyskiwanymi dzięki indywidualnej aktywności, pozyskują środki z kasy państwa, w postaci uposażenia w wysokości 6 tys. zł miesięcznie i środków na prowadzenie swoich biur w wysokości 10 tys. zł - zauważa Leszek Miller.

Oświadczenia majątkowe. SLD chce, by składali je byli prezydenci
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef Sojuszu Leszek Miller poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że klub parlamentarny SLD wystąpi z taką inicjatywą na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 28 maja. Sojusz chce, by byli prezydenci składali oświadczenia majątkowe raz w roku.

_ - Byli prezydenci, poza środkami pozyskiwanymi dzięki indywidualnej aktywności, pozyskują środki z kasy państwa, w postaci uposażenia w wysokości 6 tys. zł miesięcznie i środków na prowadzenie swoich biur w wysokości 10 tys. zł. Mamy zatem do czynienia z pozyskiwaniem środków publicznych. I w związku z tym, na wzór parlamentarzystów i radnych, byli prezydenci powinni składać oświadczenia majątkowe _ - uzasadnił Miller.

Inicjatywa SLD zbiega się w czasie z ujawnioną przez media informacją, że b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski zasiada we władzach ukraińskiej spółki gazowej Burisma Holdings, należącej do ukraińskiego oligarchy Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra w rządzie Wiktora Janukowycza. W piątek rano Kwaśniewski mówił na antenie TVN24, że nie odejdzie z rady dyrektorów tej firmy.

Kwaśniewski stwierdził również, że nie przedstawi swojego oświadczenia majątkowego, jak chcą politycy SLD. Na pytanie czy Leszek Miller zazdrości mu zarobków, Kwaśniewski odpowiedział: _ Myślę, że tak _. Ocenił też, że _ Polska jest krajem zawistników, na których czele stoi SLD _.

O tym, że Kwaśniewski zasiada we władzach Burismy Holdings, napisał amerykański portal Buzzfeed.com. Portal podał, że firma należy do Mykoły Złoczewskiego, który był ministrem energetyki, gdy prezydentem był Janukowycz. Wspólnie z polskim politykiem - według portalu - dla spółki pracuje też syn wiceprezydenta USA Joe Bidena - Hunter.

W przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu biuro Aleksandra Kwaśniewskiego poinformowało, że udział w niezależnej radzie dyrektorów jest odpłatny. _ - Prezydent Aleksander Kwaśniewski wszystkie swoje dochody opodatkowuje w Polsce i właściwe organy mają w tej sprawie pełną informację. Żadne ustawy nie wymagają od byłych prezydentów składania publicznie jawnych oświadczeń majątkowych _ - napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller krytykuje rząd. "Nie ma debaty" Pytając o plany rządu dotyczące strategii wejścia Polski do grupy euro Miller mówił: Mamy przed sobą proste pytanie: czy chcemy jechać w tym europejskim pociągu w drugiej klasie, czy w pierwszej klasie?
Miller zadowolony z rosnącej roli kobiet Przy okazji Dnia Kobiet lider Sojuszu podkreślił, że na listach tej partii do europarlamentu ok. 40 procent stanowią panie.
Atak na Leszka Millera. SLD apeluje: stop mowie nienawiści -_ Wczoraj dotyczyło to Leszka Millera, jutro może dotyczyć każdego innego polityka - _ powiedział rzecznik SLD.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)