Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
28.10.2014 15:04

Ostrzejsze kontrole w białoruskich mleczarniach

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zakazała od ostatniego piątku importu produkcji z trzeciego już zakładu mięsnego na Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(crewcut/iStockphoto)

Białoruscy producenci produktów mleczarskich i mięsnych otrzymali polecenie zaostrzenia kontroli jakości wykorzystywanych surowców oraz końcowej produkcji - poinformował we wtorek przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa Alaksiej Bahdanau.

_ - Dziś w ministerstwie odbyła się wideokonferencja z udziałem wiceministra Ihara Bryły. Zaproszeni byli między innymi dyrektorzy przedsiębiorstw. Zlecono im zagwarantowanie maksymalnie surowej kontroli całego swojego surowca (zarówno mięsa, jak i mleka), a także gotowej produkcji _ - oświadczył Bahdanau.

Przedsiębiorstwa zobowiązano przy tym do wykorzystywania metodyki opracowanej przez Ogólnorosyjski Instytut Naukowo-Badawczy, pozwalającej na wykrycie genomu wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zakazała od ostatniego piątku importu produkcji z trzeciego już zakładu mięsnego na Białorusi, w Mohylewie na wschodzie kraju. Powodem jest wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń w towarze dostarczonym stamtąd do obwodu iwanowskiego w Rosji. Wcześniej rosyjskie służby fitosanitarne powiadomiły o wykryciu wspomnianego wirusa w produkcji zakładów w Orszy i w Mińsku.

W zeszłym roku na Białorusi stwierdzono dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń: w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików.Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat w ciągu roku pogłowie świń w kraju spadło o prawie 20 procent.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został stwierdzony w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zakazała importu mięsa z Białorusi Powodem jest wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń z pochodzącej z nich produkcji.
Białoruś wybiera Moskwę. Jedna strefa Białoruś zacznie żyć według czasu moskiewskiego razem z Donbasem i Krymem.
Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę - _ Jesteśmy o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych _ - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz