Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatni dzień na zaświadczenie do głosowania

0
Podziel się:

Tylko jutro niepełnosprawni i starsi mogą poinformować właściwy urząd miasta lub gminy o zamiarze głosowania korespondencyjnego.

Ostatni dzień na zaświadczenie do głosowania
(Radomil/CC/Wikipedia)

Jeszcze tylko jutro wyborcy niepełnosprawni i starsi mogą poinformować właściwy urząd miasta lub gminy o zamiarze głosowania korespondencyjnego, w tym również za pomocą nakładki na karty sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Wyborca nie musi tego robić osobiście. Zgłoszenie (do wójta, burmistrza, prezydenta miasta) może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.

W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone na dzień 9 października 2011 r.), adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a. Druki wniosków, na których można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, można dostać w urzędach miasta lub gmin; są też na stronach internetowych urzędów.

W odpowiedzi na zgłoszenie do 3 października pracownik urzędu gminy lub listonosz dostarczy wyborcy pakiet zawierający: kopertę zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego (i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Po zakreśleniu wybranych kandydatów na kartach trzeba będzie włożyć te karty do koperty i przesłać na adres komisji obwodowej, do której wyborca jest zapisany. Możliwe jest też przekazanie przesyłki listonoszowi, bez konieczności wizyty na poczcie. Przesyłka jest bezpłatna.

Wyborca nie powinien zwlekać z odesłaniem przesyłki, bo musi ona dotrzeć do komisji przed zakończeniem głosowania. Kodeks wyborczy, aby ułatwić niepełnosprawnemu głosowanie, pozwala, aby cała procedura odbyła się przed wyznaczonym dniem wyborów.

Zgodnie z przepisami wyborcy niepełnosprawni mają prawo do otrzymania pełnej informacji - zarówno telefonicznie, jak i pisemnie do domu - o tym, kiedy są wybory, jakie zasady głosowania obowiązują, z jakich możliwości mogą skorzystać, a także jakie komitety i jacy kandydaci ubiegają się o fotele poselskie i senatorskie.

Więcej o przygotowaniach do wyborów czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/116490_s.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-zaglosowac-za-granica.html) Jak zagłosować za granicą? Są dwa sposoby Są dwa sposoby. Sprawdź jakie i pobierz wniosek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/134887_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tlumacz;pomoze;w;urzedzie;jest;ustawa,107,0,907371.html) Tłumacz pomoże w urzędzie. Jest ustawa Organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)