Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
10.06.2010 08:21

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Mija też termin składania wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

Jeszcze tylko dziś osoby, które chcą głosować w kraju, ale poza miejscem stałego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wyborców w gminie, gdzie przebywają. Mija też termin składania wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której aktualnie przebywa, może złożyć także osoba nigdzie nie zameldowana. W tym samym miejscu będą mogły oddać głos także w ewentualnej II turze.

Wybory prezydenckie zostały zarządzone przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego na 20 czerwca. Jeśli w I turze żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, *4 lipca *odbędzie się druga tura głosowania.
Osoby, które wiedzą, że wyjadą poza miejsce zamieszkania w dniu wyborów, mogą zagłosować także na podstawie zaświadczenia o prawie głosowania.

Po takie zaświadczenie trzeba się zgłosić do urzędu gminy, w której się mieszka. Na podstawie takiego zaświadczenia można głosować w dowolnej komisji w kraju i za granicą.

W czwartek mija również termin składania wniosków przez osoby niepełnosprawne i starsze w sprawie głosowania przez pełnomocnika wyborczego. Jest to możliwe po raz pierwszy w tegorocznych wyborach.

Do skorzystania z pełnomocnika wyborczego mają prawo wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów. Również osobom, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, w oddaniu głosu będzie mógł pomóc pełnomocnik.

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika trzeba złożyć do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Sam akt pełnomocnictwa może być sporządzony nie w urzędzie, ale w domu wyborcy, który chce oddać głos przez pełnomocnika, lub w innym miejscu wskazanym we wniosku.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, albo wyborca posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania.

Można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób niepełnosprawnych pod warunkiem, że jedną z nich jest ktoś z bliskiej rodziny lub osoba, którą pełnomocnik prawnie się opiekuje.

Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz