Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.06.2012 23:53

Oskarżony o plagiat premier Rumunii nie chce ustąpić z funkcji

Dziś socjaldemokratyczny premier częściowo przyznał się do niektórych zarzutów. Jednak generalnie Ponta wciąż odrzuca oskarżenia, a o próbę wywołania skandalu oskarża swojego politycznego rywal

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Premier Rumunii Victor Ponta, oskarżony o plagiat przez brytyjskie czasopismo naukowe _ Nature _, oświadczył, że nie zamierza zrezygnować z funkcji, i oskarżył prezydenta o próbę wywołania skandalu. Jest jedynie gotów zrezygnować z tytułu doktora (na zdjęciu * *Victor Ponta) .

We wczorajszym komunikacie prasowym _ Nature _ poinformowało, że ponad połowa liczącego 432 strony doktoratu Ponty na temat funkcjonowania Międzynarodowego Trybunału Karnego to plagiat z pracy dwóch rumuńskich prawoznawców. _ Nature _ swoje oskarżenia sformułowało na podstawie dokumentów dostarczonych przez anonimowego informatora.

Dziś socjaldemokratyczny premier częściowo przyznał się do niektórych zarzutów. Jednak generalnie Ponta wciąż odrzuca oskarżenia, a o próbę wywołania skandalu oskarża swojego politycznego rywala, centroprawicowego prezydenta Traiana Basescu oraz jego doradcę ds. edukacji Daniela Funeriu.

Ponta powiedział, że poziom zaufania między nim a szefem państwa jest _ zerowy _. W ostatnim czasie premier i prezydent spierali się, kto ma reprezentować Rumunię na następnym unijnym szczycie.

_ - Czy jako premier zrobiłem coś przeciwko interesom Rumunii? Dlaczego mam rezygnować? Nie ma mowy _ - oświadczył Ponta.

Szef rządu dodał, że jest gotów stanąć przed komisją ds. etyki. Wcześniej wyrażał gotowość poddania swojej rozprawy doktorskiej z 2003 roku _ wszelkim sprawdzianom _.

_ - Jedyne, czego żałuję, to to, że nie wymieniłem cytowanych autorów na dole każdej strony, ale umieściłem ich w bibliografii na końcu _ pracy - powiedział szef rządu. _ Jeśli komisja uzna to za błąd, zapłacę za to tytułem doktora _ - dodał.

_ Za nieco śmieszne _ uznał zaś to, że czasopismo specjalizujące się w nauce i medycynie interesuje się jego doktoratem dotyczącym prawa międzynarodowego.

Podobne oskarżenia o plagiat zmusiły w ostatnich miesiącach kilku europejskich polityków do ustąpienia - chodzi tu prezydenta Węgier Pala Schmitta, niemieckiego ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga, uważanego za możliwego sukcesora kanclerz Angeli Merkel, i o rumuńskiego ministra edukacji w rządzie Ponty. 15 maja Ponta ogłosił dymisję Ioana Manga, oskarżonego o popełnienie plagiatu w wielu publikacjach na temat technologii informacyjnych. Już wcześniej premier musiał zrezygnować z innego kandydata na to stanowisko, ponieważ także zarzucono mu plagiat.

Ponta został szefem rządu Rumunii 7 maja, po tym gdy pod koniec kwietnia parlament uchwalił wotum nieufności wobec dotychczasowego premiera, którym był bezpartyjny Mihai Razvan Ungureanu. Jego centroprawicowy gabinet funkcjonował zaledwie dwa miesiące. Przyczyną kryzysu politycznego były spory w sprawie oszczędności budżetowych.

Unia Społeczno-Liberalna (USL), rządząca koalicja Ponty, wypadła dobrze w niedzielnych wyborach lokalnych i jest obecnie uważana za faworyta w listopadowych wyborach parlamentarnych.

Jednak niepewność co do losów rządu Ponty zwiększyła się we wtorek, gdy Sąd Najwyższy postanowił, że minister kultury i senator Mircea Diaconu musi ustąpić z powodu konfliktu interesów, bo jest jednocześnie dyrektorem jednego z państwowych teatrów w Bukareszcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier oskarżony. "Chcą wywołać skandal" Brytyjskie czasopismo _ Nature _ twierdzi, że premier tego kraju skopiował dużą część swojej pracy doktorskiej.
Minister podał się do dymisji. Przez plagiat Rumuński minister edukacji w nowym rządzie Ioan Mang, oskarżany o plagiat w wielu publikacjach naukowych, podał się we wtorek do dymisji - poinformował premier Victor Ponta.
Minister splagiatowała pracę doktorską? Annette Schavan nie podała w 56 miejscach pracy doktorskiej pełnych danych o źródłach - twierdzi internauta.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz