Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oskarżenie: Karadżić "siłą napędową" czystek etnicznych w Bośni

0
Podziel się:

W piątek prokurator trybunału zażądał dożywotniego więzienia dla Karadżicia, oskarżanego o ludobójstwo w Bośni w latach 1992-1995, m.in. o masakrę w Srebrenicy.

Radovan Karadżić
Radovan Karadżić (PAP/EPA)

Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić był _ siłą napędową _ kampanii czystek etnicznych w celu wyeliminowania ludności nieserbskiej w Bośni w latach 90. - oświadczyło dziś oskarżenie haskiego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii.

W piątek prokurator trybunału zażądał dożywotniego więzienia dla Karadżicia, oskarżanego o ludobójstwo w Bośni w latach 1992-1995, m.in. o masakrę w Srebrenicy.

_ Po przesłuchaniu setek świadków, (zapoznaniu się z) dziesiątkami tysięcy stron stenogramów i tysiącami dowodów rzeczowych, ostatecznie zdemaskowana została polityka czystek etnicznych. A Karadżić był jej siłą napędową _ - powiedział w poniedziałek sędziom w Hadze prokurator Alan Tieger.

_ Radovan Karadżić jest odpowiedzialny za każdą z tragedii _, które wydarzyły się w czasie wojny w Bośni - dodał. Tieger zaznaczył, że Karadżić publicznie _ chełpił się metodycznymi krokami _, które podjął, aby w sposób brutalny usunąć ludność nieserbską z Bośni w celu utworzenia _ etnicznie czystego _ państwa serbskiego w jej granicach.

Wraz z mowami końcowymi prokuratury trwający od marca 2010 roku proces wkroczył w ostatnią fazę. Oskarżony, który w procesie broni się sam, nie przyznaje się do winy. Jego mowa końcowa jest oczekiwana w środę, a wyrok - w październiku 2015 roku.

69-letni obecnie Karadżić został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat.

Na byłym przywódcy politycznym bośniackich Serbów ciąży w sumie 11 zarzutów zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa. Odpowiada on m.in. za masakrę około 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców (Bośniaków) w Srebrenicy, dokonaną w lipcu 1995 roku przez siły Serbów bośniackich, oraz za trwające 44 miesiące oblężenie i ostrzał Sarajewa, w którym zginęło 10 tys. ludzi. W wyniku wojny w Bośni śmierć poniosło ok. 100 tys. ludzi; ponad 2 mln musiały opuścić swoje domy.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści robią czystki etniczne w Iraku! Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.
Kolejne groźne powodzie w Serbii i Bośni W wielu miejscach zeszły lawiny błotne, a wzbierające rzeki zalały setki domów i zablokowały lokalne drogi.
Zatrzymano tam ponad 50 osób. Za łapówki To największe śledztwo w sprawie afery korupcyjnej od zakończenia wojny w Bośni z lat 1992-1995 - napisała prokuratura w komunikacie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)