Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oskarżeni o przywłaszczenie 1,5 mln zł z Agencji Wywiadu

0
Podziel się:

Dwóm mężczyznom grozi im do 10 lat więzienia.

Oskarżeni o przywłaszczenie 1,5 mln zł z Agencji Wywiadu
(Reporter)

Dwaj mężczyźni są oskarżeni o przywłaszczenie w latach 2003-2012 około 1,5 mln zł na szkodę Agencji Wywiadu. Grozi im do 10 lat więzienia. Dziś Prokuratura Okręgowa w Warszawie ujawniła, że taki akt oskarżenia wysłano do sądu pod koniec ub.r.

Według nieoficjalnych informacji TVP.info, AW straciła pieniądze z tzw. funduszu operacyjnego, z którego są wynagradzani m.in. informatorzy służb specjalnych. Powołując się na tajemnicę, rzecznik prokuratury Przemysław Nowak nie udziela informacji, o jaki fundusz chodzi.

Nowak przyznał zaś, że 30 grudnia 2013 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowano akt oskarżenia wobec Andrzeja M. i Dariusza S. (o czym wtedy prokuratura nie informowała).

Według Nowaka Andrzejowi M. - ówczesnemu funkcjonariuszowi publicznemu - postawiono cztery zarzuty: korupcyjnego przekroczenia uprawnień oraz przywłaszczenia na szkodę AW od 2003 r. do 2012 r. pieniędzy w łącznej kwocie 1,5 mln zł. Dariusz S. usłyszał cztery zarzuty przywłaszczenia w tym samym okresie tych pieniędzy. Pieniądze miały być wyprowadzane w kilku transzach, z przerwami.

TVP.info twierdzi, że Andrzej M. jako funkcjonariusz AW miał rzekomo rozpisać wypłaty dla swojego informatora Dariusza S. W śledztwie badano m.in. czy pieniądze te nie zostały ulokowane przez podejrzanych w piramidach finansowych jak Amber Gold i Finroyal.

W październiku 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że nie ma żadnych dowodów, jakoby Agencja Wywiadu inwestowała swe pieniądze w Amber Gold i odmówiła śledztwa z zawiadomienia jednego z posłów PiS. Przesłuchany jako zawiadamiający, poseł ten zeznał, iż o rzekomej inwestycji dowiedział się z jednego z portali internetowych.

Prokuratura wystąpiła z zapytaniem o sprawę rzekomych lokat w Amber Gold do Agencji Wywiadu. _ Odpowiedź była negatywna _ - mówił w 2012 r. prok. Dariusz Ślepkoura.

_ Nie jest prawdą, jakoby którakolwiek polska służba specjalna, w tym Agencja Wywiadu, lokowała środki z funduszu operacyjnego w piramidzie finansowej Amber Gold _ - zapewniała wówczas Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW, które nadzoruje m.in. AW. _ W opinii Agencji Wywiadu to prokuratura jest jedynym podmiotem uprawnionym do wypowiadania się na temat ewentualnie prowadzonych przez jej organy postępowań _ - informował zaś wtedy gabinet szefa Agencji Wywiadu.

Czytaj więcej w Money.pl
Więzienia CIA w Polsce. Koziej nie będzie wnosił o posiedzenie RBN Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreśla, że trzeba poczekać na oficjalne stanowisko władz amerykańskich, gdyż dotychczas mamy do czynienia tylko z informacjami medialnymi.
W tej kwestii polscy politycy są jednomyślni Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za projektem ustawy, która pozwoli Najwyższej Izbie Kontroli uzyskiwać od prokuratury uzasadnienia ich decyzji o umarzaniu spraw wnoszonych tam przez NIK.
Korupcja w straży. Brali łapówki od kierowców Według ustaleń śledztwa do korupcji dochodziło od grudnia 2010 do października 2011 roku. Strażnicy przyjmowali łapówki od sprawców wykroczeń - najczęściej chodziło o parkowanie w niedozwolonym miejscu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)