Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacja konferencji jest usługą turystyczną?

0
Podziel się:

Jeśli usługa taka obejmuje zakwaterowanie, przejazd albo dodatkowe atrakcje np. zwiedzanie, można ją uznać za imprezę turystyczną.

Organizacja konferencji jest usługą turystyczną?
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Czy świadczenie usług organizacji konferencji jest imprezą turystyczną objętą obowiązkiem zawarcia umów gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo ubezpieczenia na rzecz klientów?

Powyższe pytanie ma dla przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne lub usługi organizacji konferencji kluczowe znaczenie. Przekłada się bowiem w sposób istotny na koszty prowadzenia takiej działalności. Na początku należy zaznaczyć, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia lub gwarancji bankowej nie dotyczy organizacji imprez turystycznych na terenie kraju, bo wówczas dla zabezpieczenia klientów wystarcza założenie rachunku powierniczego, na który dokonywane są wpłaty klientów. Niniejszy problem zatem dotyczy konferencji organizowanych przez podmiot krajowy lecz poza Polską.

Odpowiedź na pytanie zadane na wstępie niestety nie jest kategoryczna. Wszystko zależy od tego jak bardzo kompleksowa jest usługa polegająca na świadczeniu usług organizacji konferencji. Generalnie można postawić tezę, że im więcej różnego rodzaju usług mieści się w zakresie usługi polegającej na _ organizacji konferencji, wystaw i kongresów (zgodnie z nr 82.30.Z. Polskiej Klasyfikacji Działalności) _, tym większe jest ryzyko, że dana usługa może być uznana za organizację imprezy turystycznej objętą obowiązkiem zawarcia umów gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo ubezpieczenia na rzecz klientów.

Rozstrzygając powyższy problem należy wskazać kiedy przedsiębiorca ma obowiązek podpisać umowy wskazane w art. 5 ust 1 pkt 2 Ustawy o usługach turystycznych (umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz klientów). Otóż obowiązek ten dotyczy organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego organizujących imprezę turystyczną.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/246510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/oplata;za;najem;samochodu;-;mozna;wliczyc;w;koszty;spolki,28,0,1284124.html) *Najem auta wliczysz w koszty przychodu? * Spółka z o.o. ma prawo do odliczenia kosztów związanych z najmem pojazdów służących do prowadzenia działalności gospodarczej w pełnej wysokości.

Czym jest impreza turystyczna? Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 U.u.t. _ imprezą turystyczną nazwiemy co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu. _ Natomiast zgodnie z § 3 ust 1 pkt 1 U.u.t. _ usługi turystyczne to usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym. _

Jak widać zakres pojęcia imprezy turystycznej został wyznaczony bardzo szeroko w oparciu o szereg kryteriów zarówno przedmiotowych (rodzaj usługi - hotelarska, przewodnicka) jak i podmiotowych (kto jest odbiorcą tej usługi - turysta bądź odwiedzający). I tak jeżeli organizacja konferencji, wystaw i kongresów obejmuje samo tylko wynajęcie sali, wysłanie zaproszeń, reklamę konferencji albo stworzenie programu tematycznego konferencji i związane z tym usługi cateringu, to z pewnością nie można twierdzić, że taka usługa jest usługą turystyczną. Niemniej, jeżeli w ramach programu konferencji osobom w niej uczestniczącym (a pochodzącym z innego kraju) oferuje się dodatkowo przelot, nocleg lub program zwiedzania w asyście przewodnika, to będziemy mieli do czynienia z imprezą turystyczną.

Każda konferencja zagraniczna, w ramach której oferuje się takie dodatkowe usługi będzie zatem imprezą turystyczną. W praktyce trudno sobie wyobrazić organizowanie zagranicznej konferencji bez świadczenia usług zapewnienia przelotu lub usług hotelarskich. Tylko bowiem w takim przypadku organizacja konferencji nie będzie uznana za imprezę turystyczną, co pozwoli przedsiębiorcy na uniknięcie obowiązku zawierania umów zabezpieczających interesy klientów.

Podsumowując powyższe rozważania, można postawić tezę, że wszędzie tam gdzie organizacja konferencji, obejmuje usługi związane z zakwaterowaniem, przejazdem albo dodatkowe atrakcje niezwiązane bezpośrednio z tematem samej konferencji (zwiedzanie, dyskoteka) podmiot organizujący taką konferencję świadczy usługi turystyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Oznaczenie towaru. Co można zastrzec? Ochrona prawna dotyczy całości znaku słowno-graficznego, a nie jego poszczególnych części składowych.
Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku Minimalny wkład wynosi 5 tys. zł. Przy zakładaniu przez internet, dopuszczalna jest tylko gotówka, a wkłady niepieniężne nie są uwzględniane.
Pracodawca może ci to potrącić z pensji Pracodawca może potrącić z pensji pracownika bez jego zgody m.in. sumy na zaspokojenie alimentów, gdy są egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych.

Autor jest aplikantem radcowskim w kancelarii Rachelski i Wspólnicy

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria Rachelski
KOMENTARZE
(0)