Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ordynacja podatkowa. Założenia dokumentu trafią w środę do konsultacji

0
Podziel się:

Zdecydowaliśmy się na bardzo trudny ruch, szczególnie, że czasu do końca tej kadencji jest niewiele, aby powstała nowa Ordynacja podatkowa - powiedziała premier Ewa Kopacz

Ordynacja podatkowa. Założenia dokumentu trafią w środę do konsultacji
(STANISLAW KOWALCZUK)

Założenia nowej Ordynacji podatkowej trafią w środę do konsultacji - poinformowała we wtorek szefowa rządu Ewa Kopacz. Nowe przepisy mają dać podatnikom więcej praw, a fiskusowi oręż w walce z nieuczciwymi podatnikami.

Jak mówiła premier na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu, pierwsza Ordynacja podatkowa powstała w 1934 roku, a następna w 1997 roku. - Obecnie obowiązująca przeszła już ponad 80 nowelizacji i zmian, które wynikały z dwudziestu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczyła szefowa rządu.

- Zdecydowaliśmy się na bardzo trudny ruch, szczególnie, że czasu do końca tej kadencji (Sejmu) jest niewiele, aby powstała nowa Ordynacja podatkowa. Po konsultacjach, do których tenże dokument trafi już od jutra i po przyjęciu przez Radę Ministrów tych założeń (...), będziemy oczywiście tworzyć ustawę - oświadczyła Kopacz.

W dokumencie przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego, do którego dotarła PAP, wskazano, że powodem rozpoczęcia prac nad nową ustawą była potrzeba znalezienia właściwej równowagi między interesem publicznym a interesem podatnika. Dlatego w przyszłej Ordynacji mają znaleźć się z jednej strony regulacje, które zwiększają uprawnienia podatników, a z drugiej instrument pozwalający fiskusowi na skuteczniejszą walkę z tymi, którzy unikają płacenia podatków - klauzula przeciw unikaniu opodatkowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatkowe propozycje prezydenta pod lupą Projekt zawiera przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.
Nowy termin prac nad Ordynacją podatkową Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej zawiera liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.
Balcerowicz ostro: Polska wyhamuje bez reform Ordynacja miałaby rangę Kodeksu podatkowego, a jej celem byłoby usunięcie niejasnych i niespójnych przepisów, które utrudniają życie podatnikom i urzędnikom skarbowym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)