Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w konstytucji
15.09.2010 06:59

Opozycja: Zmiany w konstytucji potrzebne, ale poważne

PiS i SLD uważają, że PO po raz kolejny wypuszcza próbne baloniki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Opozycja gani Platformę Obywatelską za pomysły zmian w konstytucji. Zarówno SLD i PiS uważają, że są one potrzebne, ale należałoby je poprzedzić rzetelną debatą.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że w Polsce nie ma poważnego klimatu do debaty nad zmianami w konstytucji.

Poseł PiS Andrzej Dera mówi, że dyskusja nad nimi w kluczowym dokumencie w ostatnim roku funkcjonowania rządu nie wróży najlepiej. Dera twierdzi jednak, że jego partia chciałaby zmian, tylko w innym momencie.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA DERY:

Dera krytykuje między innymi proponowane przez PO zmiany dotyczące odrzucania weta prezydenckiego. Według niego, to bezsensowny pomysł, ponieważ koalicja rządowa ma wystarczającą liczbę głosów do odrzucenia weta.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA DERY:

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich uważa, że zmniejszenie liczby posłów proponowane przez PO, nie przyniesie żadnych oszczędności. SLD natomiast, podobnie jak PiS i PSL, chce powołania Komisji Konstytucyjnej. Według lewicy, proponowane przez PO zmiany nie są niezbędne, a mają jedynie pokazać szukanie pozornych oszczędności.

Wenderlich: Niech SLD będzie wzorem

Wenderlich mówi, że w tej sprawie potrzebna jest rzetelna debata, do której niezbędnym elementem jest powołanie Komisji Konstytucyjnej. Poseł uważa, że prace nad konstytucją powinny być prowadzone tak, jak wtedy, gdy rządziła SLD.

POSŁUCHAJ JERZEGO WENDERLICHA:

Wenderlich mówi, że propozycje PO mogą nigdy nie wejść w życie. Poseł myśli, że Platforma wysyła próbne baloniki i sprawdza, jak przyjmie je opinia publiczna.

POSŁUCHAJ JERZEGO WENDERLICHA:

Propozycje PO zakładają zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300. Liczba mandatów w Senacie nie byłaby stała i zależałaby do liczby mieszkańców w danym województwie. Na milion mieszkańców przypadałby jeden mandat. Weto prezydenckie miałoby być odrzucane bezwzględną większością głosów a nie, jak do tej pory, większością 3/5 głosów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mniej;poslow;i;slabszy;prezydent;-;po;chce;zmian;w;konstytucji,165,0,675237.html) Mniej posłów i słabszy prezydent - PO chce zmian w konstytucji Jedna z propozycji to odrzucanie prezydenckiego weta bezwzględną większością głosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t90196.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;i;pis;nie;dogadaly;sie;w;sprawie;konstytucji,181,0,603061.html) PO i PiS nie dogadały się w sprawie konstytucji Na powołanie konwentu, który miał opracować zmiany nie zgodziła się Platforma.
Tagi: zmiany w konstytucji, konstytucja, pis, sld, zmiany, opozycja, platforma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz