Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Syrii. Moskwa zaprasza na rozmowy

0
Podziel się:

Według szefa rosyjskiej dyplomacji Syryjska Koalicja Narodowa - główne ugrupowanie opozycyjne - studiuje obecnie zaproszenie do przyjazdu do Moskwy w celu spotkania się z innymi stronami syryjskiego konfliktu.

Opozycja w Syrii. Moskwa zaprasza na rozmowy
(AP/Fotolink/East News)

Rosja zaprasza opozycję syryjską na rozmowy do Moskwy, aby pomóc w utworzeniu wspólnej delegacji oponentów władz syryjskich na konferencję Genewa 2 - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji Syryjska Koalicja Narodowa - główne ugrupowanie opozycyjne - studiuje obecnie zaproszenie do przyjazdu do Moskwy w celu spotkania się z innymi stronami syryjskiego konfliktu.

- _ Przed kilkoma dniami mój zastępca Michaił Bogdanow spotkał się z przedstawicielami Koalicji Narodowej w Stambule, którzy powiedzieli, że rozpatrują nasze zaproszenie _ - powiedział Ławrow.

Zaznaczył, że syryjska opozycyjna Koalicja Narodowa już się dogaduje z jedną z organizacji kurdyjskich w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska. Powiedział też, że Koalicja Narodowa nawiązała kontakt z Narodowym Komitetem Koordynacyjnym - największą wewnątrzsyryjską grupą opozycyjną.

Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Moskwa postara się, jak się wyraził, _ skonsolidować te pozytywne tendencje _.

- _ Nie mamy wątpliwości, że w konferencji (Genewa 2) powinny wziąć udział wszystkie te grupy opozycyjne, które zawsze działały w samej Syrii, czyli Narodowy Komitet Koordynacyjny i organizacje kurdyjskie _.

Podkreślił, że gdy Rosja proponowała zorganizowanie u siebie nieformalnego spotkania przedstawicieli opozycji i władz Syrii, zapraszała wszystkie siły opozycji, żeby pomóc w utworzeniu wspólnej delegacji na konferencję w Genewie.

Celem konferencji nazywanej Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu prezydenta Basara el-Asada i walczących przeciwko niemu rebeliantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ambasada Watykanu pod ostrzałem Od wielu miesięcy pociski moździerzowe spadają w różnych dzielnicach Damaszku. Władze oskarżają o ostrzał rebeliantów.
NATO pozostawi rakiety na niespokojnej granicy Ambasadorowie państw członkowskich NATO zgodzili się, że _ ogólne ryzyka i zagrożenia dla Turcji pozostają poważne _.
Mocarstwa zachodnie odmówią Syrii Reżim prezydenta Baszara el-Asada przedstawił - jak to określili wysłannicy dwóch krajów zachodnich - _ długą listę zakupów _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)