Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Rosji. Porwali go i przewieźli do Rosji, a miał dostać azyl

0
Podziel się:

Służby specjalne Rosji uprowadziły go z Kijowa prywatnym samolotem do Moskwy.

Opozycja w Rosji. Porwali go i przewieźli do Rosji, a miał dostać azyl
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bEISIVMB

Ścigany listem gończym przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej aktywista radykalnego Frontu Lewicy Leonid Razwozżajew został porwany w sobotę w Kijowie i następnego dnia potajemnie przewieziony do Moskwy, gdzie sąd nakazał aresztowanie go na dwa miesiące.

Poinformował o tym dziś deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z ramienia lewicowej partii Sprawiedliwa Rosja Ilja Ponomariow. Razwozżajew jest jego asystentem. Na Ukrainie starał się o azyl polityczny.

Komitet Śledczy FR - jak dotąd - nie potwierdził zatrzymania opozycjonisty.

bEISIVMD

Według Ponomariowa jego asystent został uprowadzony przez służby specjalne Rosji, gdy wychodził z kijowskiego biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Następnie - z pominięciem oficjalnych procedur ekstradycyjnych - prywatnym samolotem przewieziono go do Moskwy.

Parlamentarzysta Sprawiedliwej Rosji utrzymuje też, że w niedzielę wieczorem Basmanny Sąd Rejonowy w Moskwie nakazał aresztowanie Razwozżajewa na dwa miesiące. Twierdzi również, że postępowanie sądowe toczyło się przy drzwiach zamkniętych i nie powiadomiono o nim nawet adwokatów zatrzymanego.

Dziennik _ Kommiersant _, powołując się na kijowskich obrońców praw człowieka, przekazał, że aktywista Frontu Lewicy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Razwozżajew jest ścigany pod zarzutem podjęcie przygotowań do organizacji w Rosji masowych rozruchów. Dochodzenie w tej sprawie Komitet Śledczy FR wszczął w ubiegłą środę. Podejrzanymi są też m.in. koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow i jego bliski współpracownik Konstantin Lebiediew. Ten drugi już w czwartek został aresztowany na dwa miesiące. Natomiast Udalcowowi śledczy zakazali opuszczania Moskwy.

bEISIVMJ

Śledztwo wszczęto po sprawdzeniu faktów przedstawionych w wyemitowanym 5 października filmie dokumentalnym _ Anatomia protestu 2 _; film nadała należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu Gazprom telewizja NTV, a jego autorzy oskarżyli Udalcowa i jego otoczenie o przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji za pieniądze z zagranicy, przede wszystkim z Gruzji.

NTV pokazała m.in. fragmenty nagranej z ukrycia rozmowy Udalcowa i jego doradców z mężczyzną, którego przedstawiła jako Giwiego Targamadzego, _ człowieka mającego doświadczenie w organizowaniu kolorowych rewolucji i wystąpień ulicznych _, szefa komisji ds. obrony i bezpieczeństwa parlamentu Gruzji i jednego z przywódców Zjednoczonego Ruchu Narodowego kierowanego przez gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Stacja zmontowała materiał w taki sposób, że wynikało z niego, iż Targamadze i Udalcow chcą wywołać w Rosji rewolucję, która - ich zdaniem - powinna się zacząć od przejęcia władzy w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, dokąd - jak zauważyli - Kreml nie będzie w stanie przerzucić dodatkowych wojsk, gdyż musiałyby one przejechać przez kraje NATO.

_ Spiskowcy _ jakoby planowali również zdobycie dzwonnicy Iwana Wielkiego na Kremlu. Według NTV Udalcow otrzymuje od strony gruzińskiej 35 tys. dolarów miesięcznie, a jego stronnicy przygotowywani są w _ obozach szkoleniowych dla rewolucjonistów _ na terytorium Litwy i Rumunii, gdzie wykładowcami są również _ specjaliści od kolorowych rewolucji _ z Gruzji i Serbii.

bEISIVMK

Stacja szczególnie wyeksponowała udział w antyputinowskich protestach skrajnych nacjonalistów skupionych wokół lidera ruchu Rosjanie, Aleksandra Biełowa-Potkina. Zasugerowała też, że animatorzy protestów gotowi są wciągnąć do realizacji swoich planów terrorystów czeczeńskich i bossów mafijnych. Pierwsi mieliby organizować akty dywersji, a drudzy - bunty w koloniach karnych.

Udalcow kategorycznie zaprzeczył, by protesty przeciwko Putinowi były finansowane z zagranicy. Zaprzeczył też, że spotykał się z wysłannikami Gruzji i że antyputinowska opozycja rozważa użycie siły w walce o władzę.

Czytaj więcej w Money.pl
Zostali zatrzymani za puszczanie baloników Tak rosyjscy opozycjoniści protestowali przeciwko pokazowi filmu _ Anatomia Protestu _. Policja zatrzymała 50 osób.
Rosja proponuje tani gaz w zamian za... Moskwa gotowa jest na ustępstwa w sprawie ceny gazu dla Kijowa, jednak postawiła warunki.
Chcą obalić Putina? Mają na niego haczyk Rosyjscy śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie doniesień, jakoby inspirator masowych protestów opozycji planował obalenie urzędującego prezydenta.
bEISIVNe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)