Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opozycja w Rosji. Policja zatrzymała prawie pół tysiąca osób

0
Podziel się

Wśród prawie pół tysiąca zatrzymanych są między innymi Aleksiej Nawalny, czy członkinie grupy Pussy Riot.

Opozycja w Rosji. Policja zatrzymała prawie pół tysiąca osób
(PAP/EPA)
bDZwzVsl

Siły specjalne policji OMON dzisiaj wieczorem przy wejściu na plac Maneżowy w Moskwie, przed murami Kremla, przez prawie 3 godziny zatrzymywała ludzi, których podejrzewała o zamiar wzięcia udziału w manifestacji zwołanej tam przez opozycję. Zatrzymano 430 osób. Było wśród nich kilku mężczyzn, którzy nieśli w rękach opony samochodowe.

Wśród zatrzymanych są liderzy antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny, Borys Niemcow i Ilja Jaszyn, obrońcy praw człowieka - Olga Romanowa i Lew Ponomariow, a także wypuszczone w grudniu z kolonii karnej członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot - Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina.

Policja zatrzymała również kilku dziennikarzy, w tym radia Echo Moskwy i prywatnej telewizji REN. Zatrzymywani niczego nie skandowali, nie mieli też żadnych plakatów. Nawalny poinformował, że postawiono mu zarzut stawiania oporu policji, za co w Rosji grozi do 15 dni aresztu.

bDZwzVsn

Opozycjoniści chcieli zaprotestować przeciwko skazaniu w poniedziałek przez Sąd Rejonowy w Moskwie ośmiorga swoich kolegów na kary od 2,5 do 4 lat łagru za udział w "masowych rozruchach" na moskiewskim placu Bołotnym w maju 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.

Władze Moskwy już rano rozmieściły w centrum miasta wojska wewnętrzne MSW. Tylko na placu Rewolucji, tuż obok placu Maneżowego, stały 32 ciężarówki wojskowe. W pobliżu parkowało kilkanaście autobusów policyjnych.

Policja zamknęła wejścia na plac Czerwony, plac Maneżowy i do Parku Aleksandrowskiego. Funkcjonariusze co chwilę wyprowadzali kogoś z przejść podziemnych i odprowadzali do policyjnych autobusów.

Stronnicy opozycji nie mieli zgody władz na wieczorną akcję. Zwoływali się za pośrednictwem portali społecznościowych. Na demonstrację przybyło kilka tysięcy osób.

bDZwzVst

Wcześniej przed Sądem Rejonowym policja zatrzymała ponad 230 osób, które przyszły tam zamanifestować solidarność ze skazanymi. Po sporządzeniu protokołów zatrzymanych zwolniono.

Podobną akcję opozycyjne formacje zorganizowały również w Petersburgu, przy Newskim Prospekcie. 57 osób zatrzymano. W ciągu dnia na rogatkach miasta policja zatrzymywała samochody ciężarowe i dostawcze, sprawdzając, czy nie przewożą opon.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokujące zachowanie rosyjskiej policji Siły specjalne policji OMON przy wejściu na plac Maneżowy w Moskwie, przed murami Kremla, zatrzymują ludzi, których podejrzewają o zamiar wzięcia udziału w manifestacji zwołanej tam przez opozycję.
Władze w Rosji obawiają się rozruchów Rząd rozmieścił dziś w centrum miasta wojska wewnętrzne MSW. Wojskowe ciężarówki stoją m.in. na placu Rewolucji, tuż obok placu Maneżowego.
Sprzeciwili się Putinowi Ulica, na której znajduje się sąd, została wyłączona z ruchu samochodowego i pieszego. Pod budynkiem, z oskarżonymi solidaryzują się setki manifestantów
bDZwzVsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)