Notowania

wiadomości
07.07.2014 22:25

Opozycja w Kuwejcie. Po protestach zwolniono z aresztu znanego polityka

Na polityku nadal jednak ciążą zarzuty obrażenia sądownictwa i oskarżania sędziów o branie łapówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RajatKansal /CC-BY-3.0/Wikipedia)
Kuwejt ma najbardziej otwarty system polityczny ze wszystkich krajów Zatoki Perskiej</br>

Prominentny polityk opozycyjny Musallam al-Barrak, którego ubiegłotygodniowe zatrzymanie wywołało falę protestów w bogatym w ropę naftową Kuwejcie, został za kaucją zwolniony z aresztu - poinformował jego adwokat.

Według prawnika na Barraku nadal ciążą zarzuty obrażenia sądownictwa i oskarżania sędziów o branie łapówek. Polityk zostanie przesłuchany we wrześniu.

Były opozycyjny deputowany został zatrzymany w zeszłym tygodniu w środę, po ujawnieniu dokumentów, z których wynikało, że wysokim rangą przedstawicielom władz, w tym konkretnym sędziom, przekazywano duże sumy pieniędzy.

Po zatrzymaniu Barraka w jego rodzinnej prowincji Al-Dżahra wybuchły protesty. Demonstranci palili opony i obrzucali koktajlami Mołotowa siły bezpieczeństwa.

W niedzielę, po wieczornych modlitwach z okazji ramadanu, ponad 2 tys. osób protestowało w stolicy Kuwejtu. Policja rozbiła demonstrację przy użyciu gazu łzawiącego i granatów hukowych, gdy tłum szedł w kierunku gmachu sądu, by domagać się uwolnienia Barraka. Zdaniem policji protest był nielegalny. Działacze twierdzą, że wielu uczestników wiecu zostało zatrzymanych i odniosło obrażenia.

Barrak od dawna jest skonfliktowany z władzami monarchii. Powodem sporu są zmiany w ordynacji wyborczej wprowadzone w 2012 roku, które zdaniem byłego deputowanego oraz innych opozycyjnych polityków miały na celu uniemożliwienie im przejęcia władzy.

W 2013 roku r. ten cieszący się poparciem niektórych potężnych plemion polityk został skazany na pięć lat więzienia i pracę przymusową za obrażenie władcy, emira Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha. Zatrzymanie i skazanie Barraka wywołało serię ulicznych protestów. Ostatecznie Kuwejtyczyk został zwolniony.

Kuwejt, który należy do OPEC i jest sojusznikiem USA, ma najbardziej otwarty system polityczny ze wszystkich krajów Zatoki Perskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne wybory. Sytuacja wreszcie stabilna? W wyborach w Kuwejcie do jednoizbowego parlamentu, 50-osobowego Zgromadzenia Narodowego, mandaty zdobyli liberałowie.
Pódją do urn w ramadan i przy 50 st. upale Analitycy spodziewają się tylko niewielkiego wzrostu frekwencji w stosunki do rekordowo niskiego poziomu z grudnia, gdy do urn poszło 40 proc. uprawnionych.
Pomoc finansowa dla Egiptu. Kuwejt przekaże... Kuwejcka pomoc obejmie miliard dolarów w gotówce, depozyt w wys. 2 mld dol. w egipskim banku centralnym oraz dostawy produktów naftowych o wartości 1 mld dol.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz