Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
08.10.2013 18:06

Opozycja w Iranie. Dysydent na 6 lat trafi do więzienia

Mehdi Chazali został skazany na pięć lat za spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i na rok za szerzenie propagandy przeciwko systemowi władzy - podaje półoficjalna agencja FARS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

Irański dysydent i bloger Mehdi Chazali został skazany na sześć lat więzienia za _ działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu _ i _ antyreżimową propagandę _ - poinformował jego adwokat, cytowany przez półoficjalną agencję FARS.

Adwokat Mostafa Tork-Hamedani zapowiedział też, że jego klient odwoła się od werdyktu sądu w Teheranie.

Chazali według FARS został skazany na sześć lat za spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i na rok za szerzenie propagandy przeciwko systemowi władzy.

Według organizacji obrońców praw człowieka Mehdi Chazali został z tych samych powodów aresztowany 9 stycznia po raz trzeci w ciągu dwóch lat. Wypuszczono go za kaucją w czerwcu. W lutym 2012 roku Chazali był skazany na 14 lat więzienia, zamienione na 10 lat zesłania.

Z wykształcenia lekarz, weteran wojny irańsko-irackiej (1980-88), 48-letni Chazali jest synem ajatollaha Abolghasema Chazalego, ważnego duchownego znanego ze swych ultrakonserwatywnych poglądów.

Ajatollah Chazali odżegnał się od stanowiska swego syna, w tym krytyki dotyczącej praw człowieka w kraju.

Mehdi Chazali stale krytykował na swoim blogu byłego prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. Robił to również w serwisie BBC w języku perskim i Głosie Ameryki - mediach objętych w Iranie zakazem. W 2009 roku aresztowano go za udział w ruchu protestu przeciwko reelekcji prezydenta Ahmadineżada.

W ostatnich latach w Iranie wielu aresztowano wielu dysydentów, reformatorów, dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka. W połowie sierpnia około 15 zostało ułaskawionych przez nowego umiarkowanego prezydenta Hasana Rowhaniego. Rowhani, wybrany w czerwcu dzięki poparciu koalicji umiarkowanych i reformatorów, obiecywał przeprowadzenie reform, zwłaszcza politycznych i kulturalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran "zlikwidował siatkę terrorystyczną" Ministerstwo nie ujawniło personaliów zatrzymanych ani tego, gdzie i kiedy ich aresztowano.
Zwolnili ministra pracy. Za lojalność Spośród 272 deputowanych obecnych na sali 192 zagłosowało za odwołaniem Abdulrezy Szeicholeslamiego ze stanowiska.
Syryjskie samoloty latają z lotnisk w Iranie? _ Der Spiegel _ powołuje się na tajny raport niemieckiego kontrwywiadu, Urzędu Ochrony Konstytucji.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz