Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bidzina iwaniszwili
27.06.2012 19:20

Opozycja w Gruzji. Miliarder skazany na 1,5 mln dolarów grzywny

Iwaniszwilego na początku miesiąca skazano na karę grzywny o równowartości 45 mln dolarów za finansowanie nielegalnych przedsięwzięć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shioshvili/CC/Flickr)

Gruziński opozycjonista, miliarder Bidzina Iwaniszwili, skazany dziś na zapłacenie w związku z naruszeniem zakazu finansowania partii politycznych 1,5 mln dolarów kolejnej grzywny, skrytykował _ fałszywe oskarżenia _ dotyczące jego polityki.

Iwaniszwilego na początku miesiąca skazano na karę grzywny o równowartości 45 mln dolarów za finansowanie nielegalnych przedsięwzięć, w tym nielegalnych ulg dla członków koalicji Gruzińskie Marzenie, którą kieruje. Miliarder chce rzucić wyzwanie prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu w wyborach parlamentarnych jesienią tego roku.

Najbogatszy człowiek w Gruzji, którego fortunę szacuje się na ponad 6,5 mld dolarów, był już skazany w marcu na karę grzywny w wysokości ponad 1,5 mln dolarów za, jak utrzymywały władze, nielegalne finansowanie swojej partii z myślą o październikowych wyborach i za próby korumpowania wyborców.

Sąd w Tbilisi uznał w środę, że sześć partii opozycyjnych skupionych w Marzeniu otrzymywało wynagrodzenie w formie finansowania ich biur i przeprowadzania remontów przez spółkę powiązaną z miliarderem.

_ To kolejny fałszywy zarzut _ - powiedział gruzińskiej telewizji publicznej prawnik koalicji Aleksander Baramidze. Dzień wcześniej gruzińskie władze zamroziły warte wiele milionów dolarów akcje Iwaniszwilego, który odmówił zapłacenia poprzedniej grzywny.

W połowie czerwca policja skonfiskowała 300 tys. anten satelitarnych, które należąca do rodziny Iwaniszwilich firma zamierzała bezpłatnie rozdawać, aby wyborcy mogli oglądać opozycyjną telewizję Global TV należącą do brata Bidziny.

W październiku ub.r. gruzińska policja skonfiskowała w ramach - jak podano - walki z praniem brudnych pieniędzy 2 mln USD i 1 mln euro należące do banku Kartu będącego własnością Iwaniszwilego.

Iwaniszwili pojawił się na gruzińskiej scenie politycznej, gdy gwiazda Saakaszwilego przygasła. Zakładając w ubiegłym roku swą partię, oskarżył prezydenta o _ niewybaczalne błędy _, wezwał go do ustąpienia ze stanowiska i _ błagania narodu o przebaczenie _. Partia Saakaszwilego uważa, że Iwaniszwili, który w Rosji był współzałożycielem banku Rosyjski Kredyt w 1990 roku, jest rosyjską marionetką.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl

Tagi: bidzina iwaniszwili, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz