Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna domowa w syrii
17.11.2012 14:39

Opozycja syryjska będzie miała ambasadora w Paryżu

Francois Hollande jest pierwszym zachodnim szefem państwa, który przyjął przedstawicieli syryjskiej opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Francuski prezydent Francois Hollande ogłosił, że w Paryżu rezydować będzie ambasador nowo utworzonej koalicji opozycji syryjskiej. Wcześniej w Pałacu Elizejskim Hollande spotkał się ze stojącym na czele opozycji Moazem al-Chatibem.

Na stanowisko ambasadora we Francji został wyznaczony przez opozycyjną koalicję nauczyciel akademicki Munzir Machus, który wchodził w skład syryjskiej delegacji przyjętej przez Hollande'a.

Prezydent Francji podkreślił też, że przyszły syryjski rząd, który utworzyć ma nowa formacja opozycyjna, powinien obejmować _ wszystkie frakcje w Syrii _, w szczególności _ chrześcijan i alawitów _.

Hollande jest pierwszym zachodnim szefem państwa, który przyjął przedstawicieli syryjskiej opozycji. Zdaniem agencji AFP otwiera to nowy etap jego strategii dyplomatycznej w sprawie trwającego od marca 2011 roku konfliktu w Syrii.

Chatib zapewnił, że nie ma przeszkód dla tworzenia rządu tymczasowego. - _ Koalicja istnieje i zamierzamy zaapelować o zgłaszanie kandydatur, aby utworzyć rząd złożony z technokratów, który będzie pracował do obalenia reżimu _ prezydenta Baszara el-Asada - powiedział.

Hollande zapowiedział też, że będzie przekonywał kraje Zachodu i europejskich partnerów Francji, aby uznali Syryjską Koalicję Narodową na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych za _ jedynego _ partnera do rozmów po stronie Syrii. _ Starania na rzecz przekonania w tej sprawie krajów europejskich i Unii Europejskiej będą trwały _ - oświadczył. Wyraził nadzieję, że _ wiele krajów _ podzieli stanowisko, które _ Francja zajęła jako pierwsza _.

Dwa dni temu francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział w radiu RTL, że Francja zamierza działać na rzecz zniesienia unijnego embarga na dostawy broni do Syrii. Zostało to odczytane jako zapowiedź dozbrojenia opozycji.

Tydzień temu obradujące w Katarze syryjskie organizacje opozycyjne poinformowały o powołaniu koalicji opozycyjnej. Zrzesza ona ugrupowania działające zarówno w samej Syrii, jak i Narodową Radę Syryjską (NRS) kierującą działalnością opozycyjną za granicą. Koalicję za prawowitego reprezentanta Syryjczyków uznała Turcja - główny sprzymierzeniec syryjskiej opozycji w walce z reżimem w Damaszku.

Poza Ankarą, koalicję za jedyną prawowitą reprezentantkę Syryjczyków uznały właśnie Francja i kraje Zatoki Perskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w strefie euro. Hollande obiecuje pomoc Prezydent Francji ujawnił, jak powinien wyglądać budżet Unii. _ Nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji. _
Zdecydowany krok Francji w sprawie Syrii Paryż chce umożliwić dozbrojenie syryjskiej opozycji. Do zniesienia unijnego embarga potrzebna jest jednomyślna decyzja wszystkich członków UE.
Berlin popiera opozycję. Chce zmiany władzy Westerwelle apelował do przeciwników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o uczynienie z nowego sojuszu opozycyjnego alternatywy dla reżimu.
Tagi: wojna domowa w syrii, hollande, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz