Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja na ukrainie
12.05.2012 14:14

Opozycja na Ukrainie: Obalimy Janukowycza i wrócimy na drogę integracji z UE

- Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej, bo Ukraina należy do Europy - podkreślił Jaceniuk pod koniec swego wystąpienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Obalenie _ oligarchicznego reżimu _ prezydenta Wiktora Janukowycza, uwolnienie więźniów politycznych i powrót Ukrainy na drogę integracji europejskiej - to główne zadania, którymi zajmie się ukraińska opozycja po zwycięstwie jesiennych wyborów parlamentarnych.

Dziś na placu Michajłowskim w Kijowie odbyło się Forum Zjednoczonej Opozycji, na którym ogłoszono program jej działań o nazwie _ Sprawiedliwe państwo, uczciwa władza, godne życie _. Na spotkanie przybyło ok. 3 tysięcy osób.

_ - Nasze zjednoczenie jest historyczne! Pozostawiliśmy w przeszłości wszelkie polityczne swary i wzajemną wrogość, by zająć się sprawą wyzwolenia Ukrainy spod kryminalnej okupacji _ - zwróciła się do uczestników Forum znajdująca się w więzieniu była premier Julia Tymoszenko w liście, odczytanym przez jej córkę Jewheniję.

_ Jeśli nie będziemy w stanie dokonać tego wraz z aktywną częścią naszego społeczeństwa teraz, na wyborach parlamentarnych, okupanci będą coraz silniejsi, bogatsi, bardziej cyniczni, a ich usunięcie będzie coraz to bardziej trudne _ - ostrzegła była premier.

Program opozycji przed zaplanowanymi w październiku wyborami do Rady Najwyższej Ukrainy odczytał przywódca partii Front Zmian Arsenij Jaceniuk. W kwietniu jego ugrupowanie zdecydowało, że pójdzie do wyborów wspólnie z partią Batkiwszyna (Ojczyzna), na czele której stoi Julia Tymoszenko.

Prócz obietnic usunięcia obecnej ekipy rządzącej opozycja zadeklarowała, że po dojściu do władzy zapewni ludziom _ możliwość pracy za godną zapłatę _, zwiększy płace minimalne, oraz wprowadzi ułatwienia podatkowe i łatwiejsze warunki prowadzenia biznesu.

Zapowiedziano walkę z korupcją wraz z lustracją mienia urzędników i członków ich rodzin, reformę sądownictwa i ograniczenie liczebności milicji. _ wykorzystywanej dziś przeciwko zwykłym obywatelom _.

Zamiast drogiego rosyjskiego gazu opozycja zaplanowała zwiększenie wykorzystania energii uzyskiwanej ze źródeł ukraińskich, oraz zapewniła, że nie odda w obce ręce ukraińskiego systemu przesyłania surowców energetycznych. _ Zdejmiemy z państwa ciężar dostarczania gazu przedsiębiorstwom kontrolowanym przez oligarchów. Niech kupują gaz za własne pieniądze _ - mówił Jaceniuk.

_ - Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej, bo Ukraina należy do Europy _ - podkreślił polityk pod koniec swego wystąpienia.

Forum Zjednoczonej Opozycji to platforma, której podstawą są dwie najwyżej notowane w sondażach opozycyjne partie Ukrainy, Batkiwszczyna Tymoszenko i Front Zmian byłego przewodniczącego parlamentu Jaceniuka. Ugrupowania te połączyły się 23 kwietnia.

Wraz z nimi na wspólnych listach wyborczych znajdą się także mniejsze formacje polityczne: kierowany przez byłego szefa MSZ Borysa Tarasiuka Ludowy Ruch Ukrainy, Ludowa Samoobrona znajdującego się w więzieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki, partia Za Ukrainę oraz Partia Reformy i Porządek.

Czytaj więcej o sytuacji na Ukrainie w Money.pl
Postawili ultimatum Ukrainie. Jendak się ugną? Prezydent spotkała się z Julią Tymoszenko w szpitalu w Charkowie.
Europa ich krytykuje. Zbliżą się do Rosji? Rządząca Partia Regionów Ukrainy ostrzegła, że krytyczne uwagi polityków europejskich wobec Kijowa mogą zaowocować jego zbliżeniem z Rosją.
Prezydent ma pomysł na uwolnienie Tymoszenko Przechodzi do ofensywy. Ujawnił, co zamierza zaproponować Wiktorowi Janukowyczowi.
Tagi: opozycja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz