Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Koniec sporu o dwujęzyczne tablice?

0
Podziel się:

Polsko-niemieckie tablice będą mogły znów zawisnąć na stacjach PKP w gm. Chrząstowice. PKP PLK opracowuje odpowiednie procedury.

Opolskie: Koniec sporu o dwujęzyczne tablice?
(Danuta Matloch/REPORTER)

Takie tablice wisiały już na trzech stacjach w 2012 r., ale zdjęto je w związku z remontem.

Sprawa dotyczy dwujęzycznych, polsko-niemieckich tablic z nazwami miejscowości, które w październiku 2012 roku zamontowano na trzech stacjach i przystankach PKP w gminie Chrząstowice - w Suchym Borze, Dębskiej Kuźni oraz Chrząstowicach. Były to pierwsze tego typu tablice w kraju. Zdjęto je jednak wiosną ub. roku w związku z remontem linii kolejowej przebiegającej przez gminę Chrząstowice. Spółka PKP PLK nie chciała ich ponownie zawieszać.

Wójt gm. Chrząstowice Helena Rogacka powiedziała, że w ostatnich miesiącach gmina i Towarzystwo Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim wystosowało w tej sprawie szereg pism oprotestowujących taką decyzję. Pisma wysłano m.in. do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC) oraz PKP przekonując, że decyzja PKP _ mocno ingeruje w ducha ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych _.

PKP PLK w piśmie do Urzędu Transportu Kolejowego z maja tego roku stało na stanowisku, że ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych _ nie ustanawia obowiązku używania dodatkowych tradycyjnych nazw miejscowości _ i że nazwa stacji czy przystanku na tablicach informacyjnych powinna brzmieć tak samo, jak w rozkładach jazdy, na biletach czy w internetowych wyszukiwarkach połączeń, by nie wprowadzać w błąd podróżnych.

MAC w piśmie do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego tłumaczyło jednak, że nazwy dodatkowe (w języku mniejszości) nie są nazwami urzędowymi i nie ma konieczności umieszczania ich na rozkładach jazdy czy biletach - _ tak jak obecnie nazwy dodatkowe znajdujące się na drogowych tablicach dwujęzycznych nie znajdują swojego odzwierciedlenia na mapach drogowych, czy w dokumentach _.

W ostatnich dniach rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec poinformował, że - po konsultacjach z Urzędem Transportu Kolejowego oraz MAC - ustalono, iż można umieszczać dwujęzyczne tablice na stacjach PKP bez konieczności stosowania podwójnego nazewnictwa w rozkładach czy na biletach. Zapowiedział, że PLK opracowuje procedurę, która umożliwi instalowanie takich tablic.

Pytany o to, kiedy dwujęzyczne tablice mogą w związku z tym zostać przywrócone w gm. Chrząstowice, powiedział: _ Tak szybko, jak to jest możliwe. To jest tylko kwestia przygotowania tablic. Istotne jest, że te tablice będą, nie mamy żadnych powodów, by opóźniać ich postawienie _. Zaznaczył też, że koszty przygotowania tablic ponosi budżet państwa.

Dopytywany o to, czy także inne gminy będą mogły ubiegać się o dwujęzyczne tablice na stacjach i przystankach kolejowych odpowiedział, że w takim przypadku będą stosowane wypracowywane właśnie procedury.

Przedstawiciel mniejszości niemieckiej i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rafał Bartek w rozmowie z PAP powiedział, że cieszy go zmiana stanowiska kolei podjęta _ w duchu zrozumienia europejskiego _. _ Żałujemy tylko, że potrzebna była do tego długa dyskusja i wymiana pism _ - dodał.

Stanowiska PKP PLK z zadowoleniem przyjęła też wójt Chrząstowic. _ - Skoro mamy dwujęzyczne tablice przy drogach, to chcielibyśmy je mieć też przy trakcie kolejowym. To wyróżnia naszą gminę _ - powiedziała. Dodała, że według jej wiedzy więcej gmin zamieszkiwanych przez mniejszość niemiecką będzie zainteresowanych ustawieniem dwujęzycznych tablic na stacjach i dworcach.

Dwujęzyczne nazwy miejscowości mogą być wprowadzane w gminach, które zamieszkuje 20 proc. ludności należącej do danej mniejszości lub w miejscowościach, w których podczas konsultacji za wprowadzeniem takich tablic opowiedziała się ponad połowa mieszkańców. Na koniec maja tego roku dwujęzyczne, polsko-niemieckie tablice przy drogach z nazwami miejscowości były w 335 miejscowościach 26 gmin Opolszczyzny.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd zajął się tajnymi kamerami na dworcach Ile jest kamer na dworcach, gdzie są zamontowane i co nagrywają? Te informacje pozostaną niejawne - uznał sąd.
Polska kolej - szybciej i bezpieczniej? Polska kolej nadrabia zaległości w dziedzinie nowoczesnych systemów zwiększających poziom bezpieczeństwa.
PKP zainwestuje 9 mld złotych w... Polskie Koleje Państwowe szukają najemców, którzy zagospodarują dotychczasowe i planowane powierzchnie handlowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)