Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłaty za wywóz śmieci wyższe. Kto zapłaci więcej?

ZM GOAP zapłaci w ciągu trzech lat ponad 155 mln zł. Przed rozstrzygnięciem przetargów chciał na ten cel przeznaczyć około 90 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Traczyk/East News)

O 64,6 mln zł więcej niż zakładano zapłaci Poznań i osiem gmin za wywóz odpadów. Związek międzygminny rozstrzygnął przetargi ws. odpadów. Związek uspokaja, że liczył się z takim rozstrzygnięciem i zapewnia, że mieszkańcom nie grożą podwyżki.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej rozstrzygnął przetargi na wywóz opadów z Poznania i ośmiu gmin, tworzących związek. ZM GOAP zapłaci w ciągu trzech lat za wywóz odpadów ponad 155 mln zł. To więcej, niż pierwotnie przewidywano. ZM GOAP przed rozstrzygnięciem przetargów chciał na ten cel przeznaczyć ok. 90,7 mln zł.

_ - Komisja przetargowa po przenalizowaniu ofert wystąpiła do zmawiającego o zwiększenie dostępnej kwoty. Było to możliwe, bo zachowaliśmy rezerwę. Wszystko mieści się w budżecie, jak i wieloletnim planie finansowym związku _ - powiedział w piątek PAP dyrektor biura ZM GOAP Przemysław Gonera.

Zapewnił również, że sytuacja finansowa związku jest stabilna i mieszkańcom nie grożą podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Rozstrzygnięto w sumie dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Pierwszy dotyczył 10, a drugi 12 sektorów z 22, na które podzielono miasto Poznań i osiem gmin tworzących związek.

W przetargach oferty złożyło w sumie siedem różnych firm i konsorcjów. W piątek ogłoszono wyniki.

Opadami w aglomeracji zajmą się łącznie trzy konsorcja. W przeważającej liczbie sektorów zwyciężyła oferta konsorcjum firm: Remondis Sanitech, Alkom, PUK Zys, EKO-TOM, Hemar, Ordo, Sita Zachód oraz VIKOM. Firmy te odbiorą odpady z 17 spośród 22 sektorów.

_ - Decydującym kryterium była cena i to konsorcjum zaproponowało najlepszą ofertę w większości sektorów _ - powiedział Gonera.

Jak poinformował rzecznik ZM GOAP Walerian Ignasiak, uczestniczące w przetargach firmy mają 10 dni na zaskarżenie wyników do Krajowej Izby Odwoławczej.

Konsorcja, które zwyciężyły w przetargach zajmą się wywożeniem odpadów z terenów ZM GOPA od 1 stycznia przyszłego roku. Umowa podpisana będzie na trzy lata.

Związek swoim zasięgiem obejmuje teren, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m270750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;jej;poprawianie;sprawia;poslom;duzo;problemow,3,0,1549315.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ustawa śmieciowa. Jej poprawianie sprawia posłom dużo problemów Do dalszych prac w podkomisji wrócił kolejny już projekt jej nowelizacji. Ministerstwo Środowiska za 2 miesiące zaprezentuje jeszcze jeden.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m270751.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;nieprawidlowosci;w;wiekszosci;dzielnic;warszawy,62,0,1454142.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poważne błędy w przetargach na odbiór śmieci Nieprawidłowości zauważono w większości dzielnic Warszawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m270751.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;po;kontroli;wnioskuje;o;zmiany;w;ustawie;smieciowej,222,0,1443038.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w ustawie śmieciowej? NIK punktuje rząd Wszystkie 27 skontrolowanych przez NIK gmin poprawnie wdrożyło nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi - wynika z raportu.
Tagi: opłaty za wywóz śmieci, ustawa śmieciowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz