Notowania

wiadomości
03.01.2013 23:00

Opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. "Tak, ale nie z depozytu"

Maksymalna kwota za pobyt w izbie wytrzeźwień - 300 zł w projekcie ustawy - będzie waloryzowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(elabdesign/iStockphoto)

Kluby RP, PiS, SLD skrytykowały w Sejmie propozycję, by opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień mogły być pobierane z pieniędzy pozostawionych w depozycie przez osoby nietrzeźwe. Zakłada to senacki projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu trzeźwości.

Senat przygotował projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który w kwietniu ubiegłego roku orzekł, że określenie w drodze rozporządzenia maksymalnej wysokości opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień jest niezgodny z konstytucją. Maksymalna opłata musi być określona w ustawie.

Zgodnie z senackim projektem będzie to 300 zł (w rozporządzeniu było 250 zł). Opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień będą określały samorządy, a nie minister zdrowia.

Podczas debaty w Sejmie poseł sprawozdawca Rajmund Miller (PO) powiedział, że senacki projekt uwzględnia wszystkie zastrzeżenia TK. Podkreślił też, że zgodnie z propozycją ministra zdrowia projekt noweli dotyczy też zasad doprowadzania, przyjmowania, zwalniania osób nietrzeźwych, organizacji izb wytrzeźwień, sprawowania opieki zdrowotnej nad osobami tam przetrzymywanymi oraz zasad stosowania środków przymusu bezpośredniego. Wszystkie te sprawy były do tej pory regulowane w rozporządzeniu.

Zaznaczył, że jedna z poprawek zgłoszonych do projektu już podczas prac w Sejmie zakłada, że maksymalna kwota za pobyt w izbie wytrzeźwień - 300 zł - będzie waloryzowana.

Poseł Ruchu Palikota Piotr Chmielowski powiedział, że jego klub chce skreślenia z projektu zapisu mówiącego, że izby wytrzeźwień ze środków pieniężnych przekazanych do depozytu mogą pobierać opłaty za pobyt w izbie. - _ Bez nakazu sądu nie można zabrać mienia. To niedopuszczalne _ - dodał. Chmielowski podkreślił, że poparcie noweli jego klub uzależnia od poparcia tej propozycji. Taką samą deklarację złożył też w imieniu klubu SLD Jacek Czerniak (SLD).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m256677.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zatruty;alkohol;zabija;ludzi;polska;jak;czechy,97,0,1222497.html) *Zatruty alkohol zabija ludzi. Polska jak Czechy? * Nie żyje już osiem osób. Trwa ustalanie, jakim alkoholem zatruły się ofiary, są już pierwsze podejrzenia. Także Anna Zalewska (PiS) skrytykowała zapis dotyczący depozytów. Podkreśliła, że w projekcie zapisano też, że inne przedmioty zatrzymane w depozycie będą mogły zostać zastawione _ celem zabezpieczenia ich należności z tytułu opłaty związanej pobytem _. Dodała, że jej klub wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad projektem nowelizacji. Oceniła, że nie do końca wypełnia on wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas debaty posłowie zgłosili kolejne poprawki, w związku z tym projekt ponownie trafił do sejmowych komisje: zdrowia oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Komisje zebrały się po zakończeniu debaty.

Komisje zaakceptowały poprawkę zgłoszoną przez Janinę Okrągły (PO), która doprecyzowuje, że kontrola stanu zdrowia osoby, wobec której zastosowano przymus bezpośredni w formie unieruchomienia lub izolacji musi nastąpić niezwłocznie po zaprzestaniu stosowania przymusu bezpośredniego. Następnie stan zdrowia takiej osoby musi być sprawdzany co 15 minut.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała wcześniej o usunięcie z projektu przepisów dotyczących środków przymusu bezpośredniego.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawdziwa tragedia w izbie wytrzeźwień Wylew krwi do mózgu był powodem śmierci mężczyzny, który kilka dni temu zmarł w Zabrzu - wynika z sekcji zwłok.
Opłaty za izby wytrzeźwień. Może być drożej Dziś maksymalna opłata to 250 zł. Resort zdrowia chce opłaty stałej 350 zł.
Jakie będą ceny w izbach wytrzeźwień? Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zgodne z konstytucją jest dowolne ustalanie wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz