Notowania

Przejdź na
opłaty sądowe
15.12.2006 11:11

Opłaty sądowe - taniej w sprawach cywilnych

Sejm uchwalił kilkanaście poprawek zaproponowanych do ustawy o opłatach sądowych. Dzięki nim wiele opłat będzie niższych i usunięte zostaną wady dotychczasowej ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm uchwalił kilkanaście poprawek zaproponowanych do ustawy o opłatach sądowych. Dzięki nim wiele opłat będzie niższych i usunięte zostaną wady dotychczasowej ustawy. Była ona krytykowana za legislacyjne potknięcia i nieprecyzyjne sformułowania - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sejm obniżył opłatę od wniosku o zarejestrowanie przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym z 1000 zł do 750 zł - ale tylko dla spółek osobowych. Opłatę od zarejestrowania stowarzyszenia, innej organizacji społecznej bądź zawodowej, fundacji czy publicznego zakładu opieki zdrowotnej zmniejszył z 500 do 250 zł - podaje dziennik.

Najważniejsze zmiany z rządowego projektu to uregulowanie opłat w postępowaniu upominawczym (jednym z uproszczonych, ale często stosowanym: np. o zapłatę za jazdę bez biletu). Po nowelizacji przy wniesieniu pozwu w takiej sprawie będzie się uiszczać nie czwartą część opłaty, ale całą. Dopiero w razie wydania nakazu i jego uprawomocnienia się sąd zwróci trzy czwarte opłaty - czytamy w gazecie.

Kolejna ważna zmiana dotyczy ksiąg wieczystych. Nowela przecina wątpliwości dot. pobierania opłaty od wniosku o wykreśleniu wpisu. Po zmianach pobierana będzie połowa opłaty należnej według nowych stawek, co jest korzystniejsze – opłata będzie niższa. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Tagi: opłaty sądowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz