Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
media publiczne
23.01.2013 08:12

Opłatą audiowizualna zastąpi abonament?

Po wprowadzeniu opłaty zniesiony zostałby obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Opłata audiowizualna byłaby najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych. Tak uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski, który powiedział jednak, że nie wiadomo, kiedy nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie.

Minister zastrzegł w _ Jedynce _, że opłata musiałaby być niższa niż abonament, mniej dotkliwa dla obywateli i wyłączająca grupy społeczne nie mogące korzystać z radia lub telewizji, jak na przykład niewidomych. Zniesiony zostałby obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Zdaniem ministra, w razie wprowadzenia opłaty audiowizualnej musiałyby zostać utrzymane lub rozszerzone obecne ograniczenia w nadawaniu reklam, obowiązujące media publiczne. Zdrojewski powiedział, że najlepszą datą wprowadzenia zmian byłby 1 stycznia 2014 roku, ale data ta nie zależy od niego.

Minister kultury powiedział, że opłata audiowizualna jest jednym z czterech wariantów rozwiązania problemów mediów publicznych. Inne warianty to finansowanie z budżetu i z Funduszu, tworzonego przez wpłaty mediów komercyjnych, oraz reforma mediów publicznych, które przez pewien czas byłyby pozbawione wspomagania finansowego.

Bogdan Zdrojewski oświadczył, że jest przeciwny prowadzeniu prac nad ustawą medialną w sytuacji, gdy nie przeprowadzono konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi. Przyznał, że sytuacja finansowa Telewizji Publicznej nie jest dobra, choć wyraził nadzieję, że poprawi się w tym roku. Pogratulował Polskiemu Radiu, które zakończyło ubiegły rok z zyskiem.

Minister powiedział, że ciągle trwają konsultacje w sprawie upowszechniania dóbr kultury w Internecie. Wprowadzane są też nowe rozwiązania, dotyczące domeny publicznej. We współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską rozpoczęła się digitalizacja narodowych zasobów nagrań muzycznych.

Mówiąc o prawie autorskim Zdrojewski podkreślił, że zmiany w tej dziedzinie są nieuchronne, ale trzeba je przeprowadzać ostrożnie, z poszanowaniem interesów artystów. Dodał, że zmian takich nie można wprowadzać bez konsultacji z Unią Europejską i innymi państwami.

Wśród najważniejszych tegorocznych inwestycji związanych z kulturą minister wymienił salę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Inwestycje te będą finalizowane w tym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
TVP uruchomi dwa nowe kanały. W 2013 r. KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przyznania TVP koncesji satelitarnej na nadawanie programu informacyjnego pod nazwą TVP Info.
Będą cięcia u publicznych nadawców? Jeszcze 10 lat temu 68-70 procent źródeł finansowania radia publicznego stanowiły dochody z abonamentu. Dziś jest to zaledwie 52 procent.
Tagi: media publiczne, zdrojewski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz