Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata audiowizualna jeszcze w tym roku?

1
Podziel się:

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreśla, że abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać zniesiony i zastąpiony nieskomplikowaną daniną.

Opłata audiowizualna jeszcze w tym roku?
(ronen/iStockphoto)

Jan Dworak mówił w radiowej Jedynce, że opłata jest nowoczesnym rozwiązaniem, nie wymaga rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji liczy na szybki polityczny finał prac na tym projektem. -_ Uważam, że to powinno stać się w tym roku. To jednak zależy od parlamentu _- mówi Przewodniczący KRRiT.

Jan Dworak wskazywał, że inne państwa Europy, w tym Niemcy, rezygnują z abonamentu i wprowadzają opłatę audiowizualną. Zdaniem przewodniczącego KRRiT zmiana sposobu finansowania mediów publicznych to konieczność społeczna i cywilizacyjna.

- _ Media publiczne w Polsce wymagają nowego sposobu finansowania. Obecny jest niesprawiedliwy dla ludzi, którzy abonament płacą. Dobre wiemy, że olbrzymia większość ludzi niestety nie płaci abonamentu. Można by jego wartość obniżyć i nie obciążać tych, którzy poczuwają się do tego obowiązku i abonament płacą - _ mówi Jan Dworak.

Przewodniczący KRRiT zastrzegł jednak, że do przeprowadzenia zmian potrzebna jest wola polityczna. Pomysłodawcy likwidacji abonamentu i zastąpienia go opłatą audiowizualną szacują, że nowy podatek wynosiłby od 10 do 12 złotych. Abonament radiowo-telewizyjny to koszt 18 złotych 65 groszy miesięcznie. Za samo radio płacimy 5 złotych i 65 groszy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast abonamentu zapłacą podatek Podatek w wysokości 1 proc. rocznych dochodów, płacony przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, ma od 2014 roku zastąpić w Szwecji dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny.
Kto za to zapłaci? "Premier ma wolną rękę" Minister kultury jest zdania że nikogo w Polsce nie stać na finansowanie mediów publicznych w dotychczasowym kształcie.
Wiadomo już, czy będą zmiany w telewizji Głosami PO, PSL, RP i SLD Sejm przyjął dzisiaj sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 r. Za jego odrzuceniem głosowały PiS i SP.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
wyborca
3 lata temu
Najprostsze rozwiązania sa najlepsze ,po prostu rozwiązac media społeczne znaczy partyjne ,ewentualnie dopłaca ten któremu służą ale ze swoich pieniędzy