Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
erdogan
21.09.2012 21:56

Operacja "Młot kowalski" w Turcji. Jest wyrok sądu

W procesie 364 oficerów armii tureckiej, oskarżonych o próbę obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana (na zdjęciu) w ramach operacji Młot kowalski, trzech byłych generałów otrzymało karę dożywocia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

W procesie 364 oficerów armii tureckiej, oskarżonych o próbę obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana (na zdjęciu) w ramach operacji _ Młot kowalski _, trzech byłych generałów otrzymało karę dożywocia. Sąd zdecydował, że z tego wyroku odbędą 20 lat więzienia.

Wyroki zapadły w piątek również wobec innych 327 byłych lub czynnych oficerów tureckiej armii, oskarżonych w procesie; najwyższe spośród pozostałych kar przewidują 18 lat więzienia - podała telewizja TRT. Trwający od dwóch lat proces, który turecki dziennik _ Zaman _ nazywa historycznym, dotyczył planu domniemanego spisku z 2003 roku. Prokuratura żądała kar od 15 do 20 lat więzienia dla 365 oskarżonych, z których wszyscy prócz jednego to byli lub czynni oficerowie armii.

Trzech byłych generałów - były dowódca elitarnej 1. Armii gen. Cetin Dogan, były dowódca lotnictwa gen. Halil Ibrahim Firtina oraz były dowódca floty adm. Ozden Ornek - oskarżonych było o kierowniczą rolę w przygotowywaniu operacji _ Młot kowalski _. Sąd orzekł, że wyrok dożywocia będzie zmniejszony do 20 lat więzienia, ponieważ przygotowany przez nich plan się nie powiódł.

Sąd uniewinnił 34 osoby, a postępowanie wobec jednej zostało odłożone. Oczekuje się, że skazani oficerowie będą składać apelację - podała agencja Associated Press. Według oskarżenia, w roku 2003, w rok po objęciu władzy przez obecnego premiera Erdogana, wojskowi podjęli planowanie operacji, która miała doprowadzić do obalenia sprzyjającego jakoby islamistom szefa rządu. W jej ramach zamierzano przeprowadzić serię działań mających na celu wywołanie chaosu w kraju, co sprzyjałoby dokonaniu puczu.

Operacja miała przewidywać zorganizowanie zamachu bombowego w historycznym meczecie, zestrzelenie odrzutowego myśliwca w taki sposób, by obwiniono o to Grecję, oraz aresztowanie setek tysięcy ludzi w celu zdestabilizowania i obalenia rządu.

Adwokaci oskarżonych twierdzili podczas procesu, że przedstawione przez prokuraturę dokumenty były częścią scenariusza gry wojennej zorganizowanej w ramach wojskowego seminarium, a inne materiały wykorzystane jako dowody winy były sfałszowane.

Proces wysokich rangą wojskowych, jak pisze AP, jeszcze dekadę temu będący nie do pomyślenia w Turcji, przyczynił się do zmiany w układzie władzy na korzyść cywilnego rządu. Armia turecka uważa się za strażnika świeckości i jedności republiki. W latach 1960-1980 dokonała w kraju trzech zamachów stanu, a w 1997 roku zmusiła do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą do Unii, więc zmienią konstytucję Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego rząd zamierza przedstawić projekt nowej konstytucji w pierwszej połowie 2012 roku. Dodał, iż będzie się starał o międzypartyjny konsensus w tej sprawie.
Powtórzyli zamach. Bomba wybuchła pod... W ostatnich tygodniach nastąpiła eskalacja przemocy między siłami rządowymi a separatystami, którzy prowadzą zbrojną walkę o szeroką autonomię lub niepodległość prowincji kurdyjskich.
Dziennikarzom grozi do 22,5 lat więzienia Proces sądowy 44 dziennikarzy oskarżonych o związki z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) rozpoczął się w Stambule.
Tagi: erdogan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz