Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ żąda od Rady Bezpieczeństwa konkretnych działań w Syrii

0
Podziel się:

Rada musi zająć się rażącymi naruszeniami podstawowych zasad prawa międzynarodowego - napisał szef ONZ.

ONZ żąda od Rady Bezpieczeństwa konkretnych działań w Syrii
(Sebastian Derungs/World Economic Forum/Flickr)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zgłosił potrzebę działań w sprawie naruszania prawa międzynarodowego w kraju, w którym żadna z walczących stron nie zapewnia organizacjom pomocowym dostępu do cywilów.

_ - Żadna ze stron konfliktu nie stosuje się do żądań Rady Bezpieczeństwa _ - powiedział Ban, przedstawiając swój drugi comiesięczny raport o postępach we wdrażaniu rezolucji Rady ws. zapewnienia organizacjom pomocowym dostępu do poszkodowanych na skutek trwającej od ponad trzech lat wojny.

_ - Rada musi zająć się rażącymi naruszeniami podstawowych zasad prawa międzynarodowego _ - napisał szef ONZ w 21-stronicowym raporcie. Nie sprecyzował, o jakie działania mogłoby chodzić.

Według Bana sytuacja nie poprawiła się, choć minęły już dwa miesiące odkąd złożona z 15 państw Rada w rzadkim geście jedności uchwaliła rezolucję, domagając się natychmiastowego zagwarantowania organizacjom pomocowym bezpiecznego dostępu do cywilów.

Rada zapowiedziała w rezolucji, że podejmie dalsze kroki, jeśli strony konfliktu nie będą jej przestrzegać. Jednak zdaniem źródeł dyplomatycznych Rosja - jeden ze stałych członków RB - niemal na pewno nie zgodzi się na jakiekolwiek retorsje, np. sankcje, jeśli okaże się, że winę ponosi rząd w Damaszku.

Wcześniej koordynatorka operacji humanitarnych ONZ Valerie Amos oceniła, że nadzieje na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu maleją, a z każdym dniem coraz trudniej jest nieść pomoc milionom cywilów, którzy utknęli w obleganych miastach i musieli uciekać ze swoich domów.

W marcu delegacje USA i UE poinformowały, że z danych zgromadzonych przez Bana wynika, iż za utrudnianie działalności organizacjom pomocowym winę ponosi głównie strona rządowa. Według Zachodu wszelkie trudności spowodowane przez rebeliantów to wina powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów.

Ban alarmuje, że sytuacja ludności cywilnej w Syrii się pogarsza. _ Leki, także te ratujące życie, oraz szczepionki i sprzęt medyczny dla rannych i chorych to przedmioty objęte szczególnym statusem przez wszystkie konwencje genewskie _ - przypomniał.

_ - Odmawianie ludziom dostępu do leków jest despotyczne, nieuzasadnione i narusza prawo międzynarodowe, a mimo to stale odmawia się ich m.in. dziesiątkom tysięcy kobiet, dzieci i osób starszych _ - dodał. Jak powiedział, z powodu wojny blisko 3,5 mln ludzi praktycznie nie ma dostępu do podstawowych towarów i usług.

W przyszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ma obradować na temat raportu. Dotychczas Rosja - sojusznik syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - przy wsparciu Chin zablokowała trzy rezolucje potępiające władze w Damaszku i grożące im sankcjami.

Czytaj więcej w Money.pl
W niecaly tydzień zginęło 150 żołnierzy Obserwatorium Praw Człowieka donosi również o nalotach rządowego lotnictwa na miejscowości Kasab.
Nikłe szanse na wznowienie rozmów w Syrii W ciągu ponad trzech lat wojny domowej w Syrii zginęło ponad 140 tysięcy ludzi, a miliony musiały opuścić swoje domy.
AI: Ten rząd popełnia zbrodnie wojenne Jak zwraca uwagę przedstawiciel organizacji, oblężenie Jarmuku stanowi zbiorową karę dla ludności cywilnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)