Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ wytyka Polsce rasizm na stadionach

0
Podziel się:

Rekomendacje Komitetu ONZ punktują najważniejsze problemy związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji rasowej w naszym kraju - oceniła Fundacja Helsińska.

ONZ wytyka Polsce rasizm na stadionach
(anothersaab/CC/Flickr.com)

Wskazała, że Komitet m.in. _ zalecił wzmocnienie działań w celu zwalczania antysemityzmu _.

_ W rekomendacjach Komitet wyraził swoje zaniepokojenie licznymi incydentami antysemickimi oraz przypadkami mowy nienawiści w przestrzeni publicznej, w tym na stadionach oraz w internecie. Komitet zaleca podjęcie skutecznych środków takich jak np. nakładanie kar na kluby sportowe w celu zwalczania rasizmu w sporcie _ - napisała HFPC w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Fundacja poinformowała o opublikowaniu pod koniec zeszłego tygodnia rekomendacji dotyczących Polski, jakie zostały sformułowane po sprawozdaniu rządu z działań zmierzających do zwalczania dyskryminacji rasowej. Dwa tygodnie temu w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD) poświęcone rozpatrzeniu sprawozdań Polski z realizacji postanowień Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Jak informował niedawno resort sprawiedliwości, dyskusja członków polskiej delegacji z Komitetem toczyła się wokół kilku zagadnień. Dotyczyła m.in. poprawy sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, zwiększania świadomości problematyki dyskryminacji wśród policjantów, prokuratorów i sędziów, problemu rasizmu w sporcie i działań podejmowanych w celu jego zwalczania oraz działalności Rzecznika Praw Obywatelskich jako organu ds. równego traktowania.

_ Członkowie Komitetu zadawali także inne pytania, w tym m.in. dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowań za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie przed polskimi sądami przez cudzoziemców oraz funkcjonowania skrajnie prawicowych ugrupowań w przestrzeni publicznej w Polsce _ - informowało MS.

Fundacja Helsińska zaznaczyła, że Komitet w rekomendacjach zalecił modyfikację Kodeksu karnego uwzględniającą motywację rasistowską jako przesłankę obciążającą przy orzekaniu o winie i karze. _ Obecnie, w świetle K.k. sąd przy wymierzaniu kary bierze pod uwagę m.in. motywację sprawcy. Jednak kodeks nie przewiduje możliwości, w której motywacja rasistowska byłaby przesłanka obciążającą przy orzekaniu kary _ - zaznaczyła HFPC.

Ponadto w rekomendacjach postulowane jest ustanowienie niezależnego organu, który rozpatrywałby skargi na przypadki stosowania przemocy przez policję oraz zapewniałby także osobom pochodzącym z grup mniejszościowych dostęp do rekrutacji do służby w policji.

Komitet - jak dodała HFPC - zalecił również kontynuowanie szkoleń dla prokuratorów, policjantów oraz sędziów z zakresu przestępstw z nienawiści oraz zapewnienie RPO odpowiednich środków finansowych oraz kadry _ tak aby skutecznie przeciwdziałał przypadkom dyskryminacji rasowej zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej _.

Innym z problemów, na który zwrócił uwagę CERD, jest - jak podkreśliła Fundacja - sytuacja Romów w Polsce. W rekomendacjach zalecono zintensyfikowanie działań zmierzających do zapewnienia im pełni praw ekonomicznych i socjalnych.

_ Jedną z rekomendacji Komitetu jest jak najszybsze wdrożenie Programu Romskiego na lata 2014-2020. Program ten jest gotowy i czeka na podpis. Komitet zaleca rządowi przedstawienie informacji na ten temat w ciągu roku _ - głosi komunikat HFPC.

Zgodnie z wytycznymi Komitetu rząd powinien przedstawić swój kolejny raport z wykonywania Konwencji do stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Projektant w turbanie namieszał w Stanach Wyznawca religii łączącej islam z hinduizmem został twarzą dwóch marek modowych. Wybuchł skandal.
Coraz więcej przestępstw na tle rasowym Od stycznia do czerwca tego roku - jak poinformowała prokuratura - prowadzono 343 postępowania odnoszące się do takich przestępstw, z czego nowych spraw było 235.
Wciąż dużo nienawiści na tle rasowym Informację na temat działań w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści przedstawił wiceszef MSW Marcin Jabłoński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)