Notowania

wojna w syrii
12.04.2012 18:01

ONZ w sprawie Syrii: "Muszą udowodnić, że chcą pokoju"

Kruchy rozejm może zostać przerwany w każdej chwili i nawet jeden strzał może dać obu stronom pretekst do wznowienia walki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/CC/World Economic Forum)

_ - Na syryjskim rządzie spoczywa ciężar odpowiedzialności za dotrzymanie obietnicy przestrzegania rozejmu, który wszedł dziś w życie _- powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun (na zdj.). Podkreślił, że _ rząd musi dowieść, że chce pokoju _.

Ban Ki Mun oświadczył w Genewie, że _ w chwili obecnej sytuacja w Syrii wygląda na spokojniejszą _, lecz rozejm jest _ bardzo kruchy _ i może być zerwany w każdej chwili. Poinformował, że pracuje wraz z Radą Bezpieczeństwa ONZ nad wysłaniem do Syrii najszybciej jak to możliwe obserwatorów międzynarodowych.

Powiedział też, że dziś rano rozmawiał z wysłannikiem do Syrii Kofim Annanem, który powiadomił, że do Syrii uda się ponownie norweski generał Robert Mood na czele misji technicznej, która ma przygotować wysłanie misji obserwatorów. Lecz, jak powiedział Ban Ki Mun, wymaga to jeszcze _ oficjalnej autoryzacji _ Rady Bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że społeczność międzynarodowa musi pozostać zjednoczona, by zapobiec pogrążeniu się Syrii w chaosie.

_ - Namawiam prezydenta el-Asada, by dotrzymał słowa i przejawił maksimum powściągliwości _ - oświadczył Ban Ki Mun, dodając, że ten kruchy rozejm może zostać przerwany w każdej chwili i _ nawet jeden strzał może dać obu stronom pretekst do wznowienia walki _.

Główne siły opozycji syryjskiej utrzymują, że zawieszenie broni jest przestrzegane jedynie częściowo, gdyż ciężka broń i siły rządowe pozostają w miastach.

Reżim prezydenta Baszara el-Asada, który od ponad roku krwawo tłumi antyrządowe powstanie, zapowiadał, że w czwartek rano wstrzyma działania zbrojne, ale jego siły będą gotowe odpowiedzieć na każdy atak ze strony terrorystów, jak władze określają uczestników rebelii.

Plan pokojowy opracowany przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana i zaakceptowany przez Damaszek zakładał, że w czwartek rano w Syrii nastąpi całkowite zawieszenie broni.

Czytaj więcej w Money.pl
Czołgi i helikoptery zamiast pokoju w Syrii W trwającym od ponad roku konflikcie w Syrii zginęło co najmniej 9 tysięcy osób.
Krwawa niedziela w Syrii. Setki zabitych Ich zdaniem zgoda Asada na zawieszenie broni i dialog to tylko fortel, który pomoże mu zyskać na czasie.
Rosja: "To on jest ostatnią szansą dla Syrii" _ Ogólnie Moskwa jest usatysfakcjonowana działalnością Kofi Annana. _
Tagi: wojna w syrii, rozejm w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz