Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ przedstawiła raport o użyciu sarinu w Syrii

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przedstawił w
poniedziałek Radzie Bezpieczeństwa raport oenzetowskich ekspertów na temat użycia w zeszłym
miesiącu broni chemicznej w Syrii. Eksperci potwierdzili w nim, że na przedmieściach Damaszku użyto
sarinu.

ONZ przedstawiła raport o użyciu sarinu w Syrii
(AP/Fotolink/East News)
bErHjpaZ

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przedstawił Radzie Bezpieczeństwa raport oenzetowskich ekspertów na temat użycia w zeszłym miesiącu broni chemicznej w Syrii. Eksperci potwierdzili w nim, że na przedmieściach Damaszku użyto sarinu.

- _ To jest zbrodnia wojenna _ - powiedział Ban Ki Mun przedstawiając raport. - _ Rezultaty są przejmujące i bezdyskusyjne. Fakty mówią same za siebie _. Ocenił też, że jest to _ najbardziej znaczące potwierdzone użycie broni chemicznej przeciwko cywilom od czasu, kiedy użył jej Saddam Husajn _ w Halabdży w północnym Iraku w 1988 roku i _ najgorszym użyciem broni masowego rażenia w XXI wieku _.

Ban Ki Mun zwrócił się do Rady, aby przewidziała _ konsekwencje _ w _ jasnej rezolucji _, jeśli Damaszek nie wykona planu demontażu swojej broni chemicznej, opracowanego w Genewie w sobotę przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Sekretarz generalny nie wspomniał o uderzeniu wojskowym na Syrię.

bErHjpbb

Możliwość militarnego uderzenia _ jest nadal rozpatrywana _ przez USA - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. USA chcą według niej, by w swojej rezolucji Rada ustanowiła _ najsilniejsze możliwe mechanizmy egzekwowania prawa _.

Amerykańska ambasador Samantha Power po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa powiedziała, że użyte w ataku pociski _ nie mają wcale charakteru zaimprowizowanej broni _, _ reżim (prezydenta Baszara el-Asada) posiada sarin, a my nie mamy dowodów, by posiadała go opozycja _.

Doradca prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice stwierdziła w oświadczeniu, że jest znaczącym faktem, iż dowody techniczne w raporcie inspektorów mówią o użyciu sarinu wysokiej jakości i szczególnego typu pocisku.

Według niej wnioski z raportu _ wzmacniają naszą ocenę, że ataki zostały przeprowadzone przez syryjski reżim, jako że jedynie on posiada zdolność przeprowadzenia ataku w taki sposób _.

bErHjpbh

Jednym głosem Waszyngton, Paryż i Londyn oznajmiły, że raport ONZ nie pozostawia _ żadnych wątpliwości _ co do _ nadzwyczaj wyraźnej odpowiedzialności _ reżimu Asada za użycie broni chemicznej.

Raport inspektorów ONZ nie mówi, kto dokonał 21 sierpnia ataku z użyciem sarinu na przedmieście Guta. Inspektorzy poinformowali, że są _ klarowne i przekonywujące dowody _ na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia. Podkreślono, że pobrane na miejscu próbki _ środowiskowe, chemiczne i medyczne _ dostarczają dowodów na to, iż podczas ataku użyto _ pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin _, bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym. _ Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę _ - napisano w raporcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy poznamy wyniki badań ONZ z Syrii? Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej przedłożą raport najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia.
Rebelianci użyli gazu bojowego? Są świadkowie Stosowanie broni chemicznej, w tym sarinu paraliżującego system nerwowy, zabronione jest przez prawo międzynarodowe.
Są "klarowne i przekonywujące dowody" w sprawie Syrii Według władz Stanów Zjednoczonych w ataku zginęło ponad 1,4 tysiąca osób.
bErHjpbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)