Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ oskarża Izrael o stosowanie apartheidu

Specjalny sprawozdawca ONZ twierdzi, że Izrael stosuje systematyczną dyskryminację na podstawie kryteriów etnicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

Specjalny sprawozdawca ONZ do spraw praw człowieka na terytoriach palestyńskich, Amerykanin Richard Falk, porównał politykę Izraela wobec Palestyńczyków z apartheidem.

_ - Zarówno z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jak i z palestyńskiego punktu widzenia, sytuacja w terenie pogarsza się wskutek systematycznych wysiłków Izraela, aby zmienić skład etniczny ludności Jerozolimy Wschodniej _ - powiedział Falk na konferencji prasowej.

Niezależny ekspert ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka ds. okupowanych terytoriów palestyńskich zarzuca stronie izraelskiej _ nadmierne posługiwanie się siłą _, niszczenie domów palestyńskich i ciągłe przyspieszanie budowy domów dla żydowskich osadników na ziemiach okupowanych.

Falk twierdzi, że Izrael stosuje _ systematyczną dyskryminację na podstawie kryteriów etnicznych . - Od roku 1996 - powiedział ekspert - 11 000 Palestyńczyków utraciło prawo do zamieszkiwania w Jerozolimie _.

Falk tak uzasadnia twierdzenie, iż polityka rządu Benjamina Netanjahu w stosunku do ludności palestyńskiej jest zbliżona do systemu apartheidu utrzymywanego do 1991 roku w RPA: przykład wschodniej Jerozolimy pokazuje, iż izraelski rząd stosuje politykę _ czystek etnicznych _ i _ dyskryminacyjny system oparty na podwójnym prawie - inne obowiązuje Izraelczyków, a inne Palestyńczyków _.

Według Falka Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości powinien zbadać prawne podstawy przedłużającej się izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Uważa on również za nielegalne wzniesienie przez Izrael na gruntach palestyńskich wyposażonego w superczułe urządzenia elektroniczne _ muru _ ochronnego izolującego terytoria okupowane w 1967 r. przez Izrael.

W raporcie, sporządzonym w lutym na zakończenie sześcioletniej misji na Bliskim Wschodzie z ramienia ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka, Falk napisał, że polityka Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu jest de facto _ polityką apartheidu i segregacji _, polityką _ faktycznego anektowania części tego terytorium, negującą prawo Palestyńczyków do samookreślenia _.

Władze izraelskie nie zareagowały dotąd na cytowany raport i na piątkowe wypowiedzi specjalnego sprawozdawcy ONZ.

Wzbudzający kontrowersje w Izraelu i krytykowany przez żydowską diasporę w USA i Kanadzie 82-letni emerytowany profesor Uniwersytetu Princeton, Richard Falk, jest Żydem.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to Palestyna nigdy się nie zgodzi Już na początku starań o zakończenie wieloletniego konfliktu Palestyny z Izraelem pojawił się poważny problem.
Izrael chce pokoju z Palestyną? Boją się... - _ Władze Izraela muszą doprowadzić negocjacje do końca, ponieważ obecna sytuacja zagraża przyszłości kraju _ - podkreśla izraelski minister finansów Jair Lapid.
Szef PE w ogniu krytyki za obronę Palestyny "Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają".
Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz